تصفیه پسابزیست تودهزیست توده گیاهی

استفاده از پسماند گل زعفران به عنوان جاذب زیستی در حذف سرب از محلول‌ های آبی

سرب فلز سنگین خطرناکی است که از صنایع مختلف تولید می‌شود و با ورود به منابع آب، خاک و هوا باعث بروز مسمومیت، سرطان و آسیب‌های جدی به مغز و کلیه می‌شود. با توجه به خطرات این فلز سنگین، جمعی از محققین دانشگاه علم و صنعت موفق شدند با استفاده از پسماند و ضایعات گل زعفران به عنوان یک جاذب زیستی ارزان، یون سرب دو ظرفیتی موجود در محلول آبی را حذف نمایند.


سرب یکی از فلزات سنگین است که از منابع مختلفی مانند معادن، رنگدانه‌ها و فرایندهای چاپ، باتری‌های خودرو، صنایع نفت و پوشش‌ها وارد منابع آب، خاک و هوا می‌شود و پیامدهای ناگواری را برای انسان و محیط‌زیست به وجود می‌آورد. روش‌های متعددی مانند جذب، جداسازی غشایی، انعقادسازی و ترسیب شیمیایی، تبادل یون و الکتروشیمی برای حذف فلزات سنگین از فاضلاب استفاده می‌شود که روش جذب برای یون‌های فلزات سنگین به دلیل کارایی مؤثر، مقرون به صرفه بودن، سادگی فرایند و در دسترس بودن مواد، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش‌های متفاوتی نیز در فرایند جذب برای مخلوط کردن وجود دارد. برای مثال استفاده از امواج فراصوت برای فرایند جذب دارای مزایایی مانند سرعت و راندمان بالا است.

یک روش زیستی و جالب برای تصفیه آب استفاده از جاذب‌های طبیعی می‌باشد. استفاده از پسماند گل زعفران به عنوان زباله‌های بخش کشاورزی یک گزینه ایده‌آل برای تصفیه فاضلاب صنعتی است. از مزایای استفاده از این ماده می‌توان به فراوانی و در دسترس بودن، سمی نبودن، سازگاری با محیط‌زیست و عدم نیاز به پیش‌تیمار شیمیایی، اشاره نمود.

در این پژوهش که توسط آقای دکتر علی غفاری‌نژاد و همکارش انجام شده و نتایج آن در قالب یک مقاله معتبر علمی بین‌المللی منتشر گردیده است، برای اولین بار از ضایعات گل زعفران به عنوان یک جاذب زیستی سبز و کم هزینه برای حذف یون‌های سمی سرب از محلول‌های آبی به کمک امواج فراصوت و فرایند تکان دادن (shaking) استفاده شده است. خواص این جاذب طبیعی با آنالیزهای میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM)، اسپکتروسکوپ مادون قرمز فوریه (FTIR) و پراش اشعه ایکس (EDX) مشخص گردیده است. هم‌چنین سطح مشخصه پسماند گل زعفران توسط آنالیز BET اندازه گیری شده است

در این مقاله، اثر برخی از پارامترهای مهم مانند پی‌هاش محلول، غلظت اولیه، روش مخلوط کردن و زمان حذف یون‌های سرب مورد مطالعه قرار گرفته است. نتایج جذب نشان می‌دهد که فرایند جذب در حدود ۹ دقیقه به سرعت به حالت تعادل می‌رسد. حداکثر ظرفیت جذب در فرایند فراصوت و تکان دادن به ترتیب ۳۶.۹۷ میلی گرم بر گرم و ۴۵.۶۲ میلی گرم بر گرم است. به صورت کلی با توجه به زمان جذب و عملکرد عالی به دست آمده در این پژوهش، می‌توان پسماندهای گل زعفران را به عنوان یک جاذب زیستی ارزان و کارامد جهت حذف سرب معرفی نمود.

☑ لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن