بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکسمهندسی ژنتیک

پشه‌های تراریخته‌ای که خودبه‌خود نابود می‌شوند!

✅محققین دانشگاه کالیفرنیا ریورساید (UCR) پشه‌های تراریخته ای ایجاد کرده‌اند که به‌طور مداوم آنزیم Cas9 را در سلول‌های جدید خود بیان می‌کنند. سیستم Cas9 امکان استفاده از ابزار ویرایش ژن CRISPR برای ایجاد تغییرات مؤثر و هدفمند در DNA پشه را فراهم می‌کند.


?محققین با استفاده از CRISPR برای مختل کردن فرایند توسعه پوسته، بال و چشم حشرات، پشه‌هایی زرد، سه چشم و بدون بال تولید کرده‌اند. هدف بلندمدت آن‌ها، استفاده از پشه‌های بیان‌کننده Cas9 به همراه محرک‌های ژنی برای واردکردن و منتشر کردن ژن‌های سرکوب‌کننده حشرات و در همان حال ممانعت از ایجاد مقاومت در برابر آفت‌کش‌ها است که معمولا در روند تکامل اتفاق می‌افتد.

?پشه‌های Aedes aegypti ناقلین اصلی بیماری‌های تب دنگی، ویروس چیکونگونیا، تب زرد و ویروس زیکا هستند و به‌سرعت به آفت‌کش‌های معمول، مقاوم می‌شوند. این مطالعه با سرپرستی عمر اکبری، استادیار حشره‌شناسی در کالج علوم طبیعی و کشاورزی دانشگاه کالیفرنیا ریورساید صورت گرفته است.

?به بیان این محقق: «تولید این سویه‌ها، اولین قدم به‌سوی استفاده از سیستم‌های تحریک ژنی برای کنترل جمعیت پشه‌ها و همچنین کاهش بیماری‌هایی است که توسط آن‌ها منتشر می‌شود.»

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

پشه‌های تراریخته‌ای که خودبه‌خود نابود می‌شوند! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن