آفات و بیماری هافناوری های همگرامهندسی ژنتیک

کارآزمایی میدانی پشه های دستکاری شده ی ژنتیکی در فلوریدا

برای اولین بار در ایالات متحده، رهاسازی پشه های دستکاری شده ی ژنتیک در محیط، با ۳ رای موافق در برابر ۲ رای مخالف، به تصویب مسئولان ایالت فلوریدا رسید تا این کارآزمایی چالش برانگیز گامی رو به جلو داشته باشد. البته مکان انجام آزمایش هنوز محل بحث بوده و FDA تایید نهایی این موضوع را به بعد از انتخاب دقیق مکان موکول کرده است.


این پشه ها توسط شرکت انگلیسی Oxitec به منظور کنترل جمعیت پشه ها تولید شده اند؛ به این ترتیب که پشه های حاصل از لقاح پشه های Oxitec با سویه های وحشی Aedes aegypti، به بلوغ نرسیده و نمیتوانند تولید مثل کنند. در این صورت بیماری هایی که توسط گزش پشه ها انتقال می یابند، مانند زیکا یا تب دنگی، راحت تر قابل کنترل و پیشگیری خواهند بود.

البته مخالفان نیز نظرات و نگرانی های خود را دارند، مثلا آنها گفته اند که مایل نیستند خانه های آنها به آزمایشگاهی برای یک شرکت بیوتک تبدیل شود! یا اینکه نگرانی هایی در مورد گزیده شدن انسانها توسط پشه های دستکاری ژنتیک شده دارند. البته شرکت Oxitec پشه های نر را رهاسازی خواهد کرد که توانایی گزش ندارند، اما حتی در صورت رها شدن تعداد اندکی از پشه های ماده نیز، میتوان به مخالفان اطمینان داد که اثری از ژنهای تغییر یافته در بزاق پشه ها وجود نداشته و در صورت گزش نیز انتقال ژنی صورت نخواهد پذیرفت.

شرکت Oxitec مدعی است که در کارآزمایی های میدانی که در برزیل و پاناما صورت گرفته است، این پشه ها توانسته اند در مدت کوتاهی جمعیت پشه ها را تا ۹۰ درصد کاهش دهند.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن