اقتصاد زیستیبیوتکنولوژی دارویی
موضوعات داغ

پنجمین داروی پرفروش جهان، Remicade

پنجمین داروی پرفروش دنیا به نام Remicade نیز یک آنتی‌بادی مونوکلونال علیه فاکتور نکروز دهنده بافتی آلفا است. در بین ۵ داروی پرفروش، ۳ دارو دارای آنتی‌ژن هدف مشابه یعنی TNFα بوده اند و این نشان‌دهنده اهمیت و بازار مصرف گسترده بیماری‌ها‌ی خودایمنی چون رماتیسم است.


این دارو فروشی معادل ۷.۸میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ داشته‌است و این به معنای فروش قابل توجه ۳۳ میلیارد دلاری برای مجموع هر سه داروی هدف گیرنده TNFα یعنی هیومیرا، انبرل و رمیکد است. این دارو که محصول مشترک Merck و Johnson and Johnson است نرخ رشد فروش منفی ۱۰ درصد را تجربه می‌کند که می‌تواند برای این شرکت‌ها نگران کننده باشد. این در حالیست که پتنت این دارو، با نام ژنریک infliximab تا سال ۲۰۱۸ اعتبار دارد.

همانطور که پیش‌تر گفته شد اینفلیکسیمب یک مونوکلونال آنتی‌بادی کایمریک (موشی-انسانی) بر علیه TNFα است. آدالیمومب، پرفروش‌ترین داروی دنیا، نیز همین ساختار و عملکرد را دارد با این تفاوت که منشا آن کاملا انسانی است. انتراسپت نیز که تحت عنوان سومین داروی پرفروش مطرح شده بود، ساختار آنتی‌بادی ندارد بلکه یک نوع گیرنده برای TNFα به شمار می‌رود. آنتی‌بادی‌ها می‌توانند آنتی‌ژن را به صورت محلول و یا روی سطح سلول شناسایی کنند اما گیرنده TNFα تنها به آنتی‌ژن‌های آزاد و محلول پاسخ می‌دهد.

اینفلیکسیمب معمولا برای بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید، اسپوندلیت انکیلوزان و بیماری کرون تجویز می‌شود.

این دارو در داخل کشور تولید نمی‌شود، با این حال طبق اظهارات دکتر قانعی، رئیس سابق انستیتو پاستور، در مصاحبه با خبرگزاری مهر، در سال ۱۳۹۶ این دارو جز ۲۹ داروی در دست ساخت در کشور بود. قیمت هر آمپول ۱۰۰ میلی‌گرمی Remicade حدود ۲۷۰۰ دلار است که در کشور با قیمت بیمه‌ای ۸۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

۴/۵ - (۱ امتیاز)
منبع
igeahubwikipediaمهر نیوزtruemedcostسازمان غذا و دارو
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن