بیوفیلمنانوبیوتکنولوژی

پوشش‌های جدید نانو با ویژگی‌های ضد چسبندگی، ضد‌ فرسایشی و ضد‌ میکروبی

در صنایع غذایی، برای فراوری مواد از مبدل‌های حرارتی استفاده می‌شود. برای حفظ ایمنی مصرف‌کنندگان، مبدل‌های حرارتی باید عاری از میکروب باشند. در شکاف‌ها و گوشه‌های مبدل‌های حرارتی، میکروب‌های مقاوم تشکیل بیوفیلم می‌دهند؛ درنتیجه، باید مبدل‌ها در فواصل زمانی معین با مواد شیمیایی سمی تمیز شوند. این مواد شیمیایی، به‌خصوص اگر ماده سازنده مبدل فولاد نرم باشد، می‌تواند منجر به خوردگی در مبدل شود.


برای رسیدن به ویژگی ضد‌ چسبندگی از مواد هیدروفوب که شبیه تفلون هستند استفاده می‌شود. این مواد مانع از تشکیل بیوفیلم می‌شوند و اجازه می‌دهند پسماندها، قبل از آنکه در کانال‌های مبدل گیر بیفتند، راحت‌تر به بیرون انتقال یابند.

همزمان، محققان از ساختارهایی قابل ‌انتشار و قابل ‌نفوذ استفاده کرده‌اند. این ساختارها مانع از فرسایشی می‌شوند که مواد گذرنده از مبدل و عوامل شیمیایی سمی ایجاد می‌کنند. برای جلوگیری از اتصال باکتری‌ها و قارچ‌ها، محققان از مس کلوئیدی استفاده کرده‌اند. به علت حضور اکسیژن و یا آب در بسیاری از فرایندها، یون‌های مس از کلوئید مس جدا شده و به سطح مهاجرت می‌کنند و در نهایت، مانع از تکثیر و رشد میکروب‌ها می‌شوند.

رنگ مورد استفاده هم، باید از لحاظ شیمیایی مقاوم باشد. در غیر این صورت، در برابر مواد شیمیایی سمی دوام نخواهد آورد. رنگ کردن با استفاده از روش‌های رایج، مانند اسپری کردن، انجام می‌گیرد که بر روی فولاد ضدزنگ، فولاد، تیتانیوم و آلومینیوم نیز قابل استفاده است. رنگ مقاوم به مواد شیمیایی، در زمینه های دیگر، مانند تهویه کننده‌های هوا و تجهیزات کارخانه‌های تصفیه آب نیز، کاربرد دارد.

با استفاده از این پوشش جدید، تولیدکنندگان می‌توانند پاسخگوی شرایط و نیاز خاص کاربران باشند.

ترجمه: ریحانه خالقی

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن