بیوتکنولوژی پزشکی

مطالعه نشان داده که پویایی DNA ژن‌ها را از آسیب مصون می‌دارد

مطالعه نشان داده که پویایی DNA ژن‌ها را از آسیب مصون می‌دارد - اخبار زیست فناوری مطالعه نشان داده که پویایی DNA ژن‌ها را از آسیب مصون می‌دارد

✅ محققان اطلاعات جدیدی را درباره ساختار حفاظتی DNA به دست آوردند. تاکنون تصور می‌شد که مولکول‌های دخیل در حفاظت از ساختار DNA ثابت هستند؛ اما تحقیقات اخیر نشان داده است که این حفاظت از طریق تغییراتی پویا و پاسخگو به جهش‌ها انجام می‌شود. دانشمندان بر این عقیده هستند که یافته‌های حاضر برای درک مکانیسم‌های دخیل در آسیب DNA و سازماندهی ژنوم و تفکر کنونی درباره بیماری‌های مرتبط با DNA ازجمله سرطان بسیار مهم است.


کروماتین شامل مولکول DNA است که در اطراف مجموعه‌ای از پروتئین‌ها پیچیده شده است. ساختار کروماتین مولکول DNA را در مقابل جهش‌ها محافظت می‌کند، همچنین در تنظیم بیان ژن طی پروسه رونویسی دخیل است. محققان دانشگاه Edinburgh ترکیب شیمیایی را به نام SAF-A یا “Scaffold attachment factor A” یافتند که به مولکول‌های مخصوصی تحت عنوان caRNA متصل می‌شود و فرم حفاظتی کروماتین را تشکیل می‌دهد. محققین نشان دادند که این فرم حفاظتی، پویا، قابل مونتاژ و جداسازی است که اجازه ایجاد ساختاری منعطف و پاسخگو به سیگنال‌های سلولی را می‌دهد. علاوه بر آن محققان دریافتند که آسیب به SAF-A منجر به انقباض غیرطبیعی مولکول DNA و گسترش آسیب به ژنوم می‌شود. در مطالعات اخیر بر روی موش نشان داده‌شده است که SAF-A برای نمو جنین موش ضروری است. در مطالعات غربالگری بر روی ژن‌های سلول‌های سرطانی روشن شد که در این سلول‌ها جهش‌های مکرری بر روی ژن SAF-A به وجود آمده است. این یافته‌ها دستاوردهای مهمی را برای درک درست از DNA در اختیار ما قرار می‌دهد، همچنین نشان می‌دهد که کروماتین نگهبان واقعی ژنوم است. این نتایج فرصت‌های جدیدی را برای بررسی چگونگی محافظت DNA از جهش در بیماری‌هایی نظیر سرطان فراهم می‌کند.
?ترجمه: آیدین بهروان

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

مطالعه نشان داده که پویایی DNA ژن‌ها را از آسیب مصون می‌دارد – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن