کریسپرمقاومت آنتی بیوتیکی

پپتیدهای ضد میکروبی مگس سرکه

محققان با استفاده از ابزار ویرایشگر ژنی CRISPR-Cas9، پپتیدهای ضد میکروبی را در مگس سرکه کشف کرده‌ اند که می‌توانند باکتری‌های خاصی را به‌طور انتخابی از بین ببرند. این کشف می‌تواند منجر به راه‌های درمانی جدید برای مبارزه با مقاومت ضد میکروبی و حتی پیشگیری عفونت شود.


ایمنی ذاتی اولین خط دفاع بدن علیه مهاجمین است. یکی از بخش‌های اصلی این دفاع، پپتیدهای ضد میکروبی هستند که به پاتوژن‌ها حمله می‌کنند. این تحقیق نشان می‌دهد که مولکول‌های ضد میکروبی یا پپتیدها، پتانسیل درمان عفونت‌هایی مانند باکتری‌های گرم منفی را که از جمله سخت‌ترین باکتری‌ها برای درمان هستند، دارند. پپتیدها هم‌چنین می‌توانند زمینه‌ درمان جایگزین و مناسب را برای سویه‌های باکتری مقاوم در برابر دارو، فراهم کنند.

Mark Hanson می‌گوید: “با درک عملکرد پپتیدهای ضد میکروبی، ما نه‌ تنها می‌توانیم چگونگی درمان عفونت‌ها را درک کنیم، بلکه حتی بهتر؛ راه جلوگیری از آن‌ها را کشف می‌کنیم.”

محققان برای درک عملکرد پپتیدهای ضد میکروبی در موجودات زنده از مگس سرکه Drosophila melanogaster که یک ارگانیسم مدل رایج است، استفاده کردند. آن‌ها با استفاده از CRISPR-Cas9، ژن‌های مرتبط با ۱۴ پپتید ضد میکروبی را در این مگس حذف کردند. سپس سیستم ایمنی مگس را در برابر انواع خاصی از عوامل بیماری‌زا مورد آزمایش قرار دادند.

محققان دریافتند که پپتیدهای ضد میکروبی مگس به‌طور عمده باکتری‌های گرم منفی را هدف قرار می‌دهند و بعضی از آن‌ها نیز به‌طور غیرمنتظره‌ ای علیه پاتوژن‌هایی مانند Providencia rettgeri، عمل می‌کنند. سویه‌های P. rettgeri می‌توانند موجب عفونت‌های دستگاه ادراری و اسهال مسافرتی در انسان شوند. این خاص بودن عمل ضد میکروبی در مگس‌های مدل، نشان می‌دهد که این مولکول‌ها باهم کار می‌کنند و برای هر پاتوژنی خاص نیستند.

دانشمندان هیچ برنامه فوری برای تجاری‌ سازی این تحقیق ندارند، اما به پتانسیل درمانی پپتیدهای ضد میکروبی در برابر بحران نو ظهور مقاومت دارویی عفونت‌های باکتریایی که بسیاری از آن‌ها باکتری‌های گرم منفی هستند، پی بردند. محققان در حال بررسی مزایای بالقوه درمانی پپتیدهای ضد میکروبی در حشرات دیگر ازجمله سن Podisus maculiventris هستند.

Rate this post
توسط
Labiotech
منبع
ELife
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن