بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

پپتید C9h سبب القای آپوپتوز در سلول‌های سرطانی می‌شود

✅ محققان به‌تازگی سیستم جدیدی را توسعه دادند که سبب القای مرگ در سلول‌های سرطانی می‌شود.


?این سیستم شامل نانوکپسول‌هایی است که حامل یک پپتید می‌باشند، این پپتید یک زنجیره آمینواسیدی کوچک است که به‌طور کنترل‌شده‌ای رها می‌شود و به‌دنبال آن، آپوپتوز در سلول القا خوادشد. این تیم تحقیقاتی از مدل‌های سلولی استفاده کردند و به نتایج امیدوارکننده‌ای دست یافتند.

?مهم‌ترین عملکرد این تیم این است که این پپتید را به‌صورت پوششی درآوردند. بنابر گفته یکی از محققان، مشکلی که در استفاده از این روش در بالین وجود دارد این است که به‌شدت تجزیه پذیر است و دسترسی زیستی پایینی دارد. در بسیاری از تولیدات پپتیدی درمانی دیگر نیز این محدودیت‌ها به چشم می‌خورد.

?یکی از محققان می‌گوید: «پلاسمای خون میزبان بیش از ۱۲۰ پروتئین می‌باشد که در بین آن‌ها آنزیم‌های تجزیه‌کننده نیز وجود دارد. پپتیدهای پوشش دهنده در پارتیکل‌های سیلیکای مزوپور، می‌توانند بستری را فراهم کنند که سبب توزیع این پروتئین‌ها به شکل مؤثر و کنترل شده‌ای در فازهای بالینی شوند. در این مورد، زمانی که نانوپارتیکل‌ها وارد سلول می‌شوند، polylysine که نانوپارتیکل‌ها را پوشش داده‌است تجزیه می‌شود و اجازه می‌دهد که پپتید آزاد شود و به‌دنبال آن، مرگ سلولی در سلول‌های سرطانی القا می‌شود».

?استفاده از نانوذرات پپتیدی می‌تواند سبب کاهش سمیت درمان شود، چرا که میزان تهاجم این روش نسبت به سایر روش‌هایی که آپوپتوز را در سلول‌های سرطانی القا می‌کنند کم‌تر است. لذا استفاده از دارو در این روش کم‌تر است و میزان اثرات جانبی ثانویه نیز کاهش خواهدیافت.

?اکنون که دانشمندان این روش را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند، قصد دارند که در گام بعدی، اثرات آن را در مدل‌های حیوانی نیز مورد مطالعه قرار دهند.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

پپتید C9h سبب القای آپوپتوز در سلول‌های سرطانی می‌شود – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن