اقتصاد زیستی

پیشرفت‌ها در درمان کلسترول بالا با استفاده از داروهای بر مبنای استاتین

پیشرفت ها در درمان کلسترول بالا با استفاده از داروهای بر مبنای استاتین - اخبار زیست فناوری پیشرفت‌ها در درمان کلسترول بالا با استفاده از داروهای بر مبنای استاتین

?در دهه گذشته نرخ مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی حدود ۳۸ و سکته مغزی ۳۴ درصد کاهش پیدا کرده است.
این در حالی است که سکته مغزی برای بیش از ۵۰ سال که سومین عامل مرگ و میر در آمریکا بود در سال ۲۰۰۸ به رده چهارم سقوط کرد. بخشی از این کاهش نرخ مرگ و میر مدیون داروهای جدید است.

?همچنین کلسترول بالا یکی از عوامل اصلی بیماری‌های قلبی عروقی است. استفاده از داروهای کاهنده سطح کلسترول خون در سال ۲۰۰۷ در افراد مسن آمریکایی منجر به کاهش میانگین میزان کلسترول به محدوده طبیعی (زیر ۲۰۰) برای اولین با در ۵۰ سال گذشته شد.

استفاده از درمان مبتنی بر استاتین (استاتین یک مهارگر آنزیم هیدروکسی متیل گلوتاریل ردوکتاز است. این آنزیم به عنوان دروازه ورود به مسیر سنتز کلسترول در سلول است) در ۳۰ سال پیش شکل مقابله با این بیماری را تغییر داد. با این حال هنوز چالش‌های مهمی وجود دارد، مثل سطح بالا و خطرناک کلسترول ناشی از ژنتیک که به عنوان FH شناخته می‌شود که پیشرفت‌ها در دهه گذشته گزینه های خوبی را برای درمان این معضل در اختیار گذاشته است.

?در مورد بازار داروهای مبتنی بر استاتین نکات جالبی وجود دارد. این داروها در سال ۲۰۰۹ بازاری ۲۵ میلیارد دلاری در جهان داشته‌اند که رقمی بسیار چشم گیر برای این گروه از داروها محسوب می‌شود. اما پیش بینی می‌شود بازار این گروه از داروها در سال ۲۰۱۸ به حدود ۱۲ میلیارد دلار سقوط کند و سالیانه با کاهشی ۷.۵ درصدی در بازار خود مواجه باشند.
برای شروع کار اقتصادی در حوزه‌ی یک محصول یا یک گروه از محصولات دیدن آینده‌ی بازار نقشی تعیین کننده دارند. پیش از این چنین موردی را در مورد بازار انسولین‌هایی با اثر گذاری طولانی مدت (لانتوس) بحث کرده بودیم.

نویسنده: محمدرضاسالاری

☑️ منابع: لینک-۱، لینک-۲، لینک-۳

کانال اقتصاد زیستی

پیشرفت‌ها در درمان کلسترول بالا با استفاده از داروهای بر مبنای استاتین – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن