عفونت ویروسی

پیشگیری از بیماری با آزمایش microRNAهای بزاق

microRNAهای کوچک که در بزاق دهان یافت می‌شوند، می‌توانند در تشخیص بیماری‌های ویروسی که دست‌ها، پاها و دهان کودکان را درگیر می‌کنند، مورد استفاده قرار گرفته و در تشخیص زود هنگام، پیش از شیوع بیماری، مؤثر واقع شوند. دانشمندان در دو کشور سنگاپور و تایوان در تلاش بودند تا عفونت‌های ویروسی را پیش از گسترش در بدن، سرکوب کنند. این مطالعه به ویژه در کودکان کم‌سال اهمیت دارد زیرا بیماری‌های ویروسی در آن‌ها به راحتی از طریق بزاق منتقل می‌شوند.


در مهدکودک‌ها، کودکان به هنگام بازی، اسباب‌بازی‌ها را به درون دهان خود فرو برده و خارج می‌کنند و سایر کودکان با برداشتن همان اسباب‌بازی‌ها و بازی کردن با آن‌ها، ویروس‌ها را وارد بدن خود کرده و به این طریق دچار عفونت‌های ویروسی می‌شوند. بیماری‌های عفونی ویروسی، همه‌ساله دست‌ها، پاها و دهان میلیون‌ها کودک را درگیر می‌کنند و سبب ایجاد تاول‌های کوچک بر روی کف دست‌ها، پاها و نیز داخل حفره‌ی دهانی می‌شوند که در صورت عدم پیشگیری و گسترش آلودگی، ظاهری کثیف و زننده به اندام‌ها داده و در شرایط حادتر باعث بروز بیماری‌های قلبی و عصبی مهلک می‌شوند.

دانشمندان در این آزمایش، بزاق ۵۹ کودک سنگاپوری و تایوانی را مورد مطالعه قرار داده و بزاق آن‌ها را با بزاق کودکان سالم مقایسه نمودند. در نتیجه‌ی این آزمایش، آن‌ها متوجه تفاوت‌هایی میان مولکول‌های کوچک RNA که microRNA نامیده می‌شوند، شدند. در میان ۱۷۹ microRNAی آزمایش شده، ۶ مورد از آن‌ها در مجاورت ویروس‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کردند. دانشمندان همچنین دریافتند که بررسی شکل ظاهری microRNAها می‌تواند آن‌ها را در شناسایی کودکانی که در معرض بیماری‌های حاد قرار دارند، یاری نموده و در پیشگیری و درمان زودتر از موعد، مؤثر واقع شوند.

منبع خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن