بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییمتابولیسم

پیشگیری از چاقی توسط مهار یک ژن

| پیشگیری از چاقی توسط مهار یک ژن

✅ بدن ما طی بیش از میلیون‌ها سال توانسته است در ذخیره انرژی که مکانیسم حیاتی بیولوژیکی برای بقا است، بسیار کارآمد باشد. امروزه با در دسترس قرار گرفتن مقدار زیادی از غذاهای غنی از کالری و چربی، چاقی به یک مسئله رو به رشد جهانی تبدیل شده است. مطالعات دانشمندان روی موش‌ها نشان داده است که چگونه می‌توان با حذف یک تک آنزیم به نام نیکوتین آمید فسفوریبوزیل ترانسفراز (NAMPT) در بافت‌های چربی حیوانات، مانع از چاقی آن‌ها شد. موش‌های فاقد این آنزیم حتی زمانی که تحت رژیمی با چربی بالا (بیش از ۵۰%) قرار گرفتند نیز به‌طور کامل به اضافه وزن مقاوم شدند.


❇ زمانی که بافت چربی در معرض دریافت مداوم کالری بالا قرار می‌گیرد، تعادل انرژی مختل شده و منجر به التهاب بافتی، مقاومت به انسولین و نهایتاً سندروم متابولیک می‌شود. به نظر می‌رسد که NAMPT عملکرد متابولیک تقریباً هر بافتی در بدن را افزایش می‌دهد برای مثال شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه کبد و عضله اسکلتی ممکن است از افزایش فعالیت NAMPT سود ببرند. مشخص شده است که NAMPT برای عمل ذخیره چربی نیز حیاتی است. مطالعات قبلی در موش‌ها نشان دادند در هنگام دریافت رژیم حاوی چربی بالا(HFD) و محدودیت کالری، بیان NAMPT در بافت چربی کاهش می‌یابد. مطالعات انسانی نیز نشان دادند که بیان NAMPT احشایی و سطوح سرمی آن به‌طور مثبتی با مقادیر متفاوت چربی ارتباط دارد در حالی که سطوح NAMPT در بافت زیرجلدی در افراد چاق پایین‌تر است.

❇ مطالعات گسترده تر نشان دادند موش‌هایی که NAMPT از بافت چربی آن‌ها حذف شده بود و از رژیم HFD تغذیه می‌کردند به‌طور طبیعی کم‌تر غذا می‌خوردند و این می‌تواند تا حدودی عدم اضافه وزن آن‌ها را توضیح دهد اما تغییراتی نیز در ساختار و عملکرد بافت چربی آن‌ها در پاسخ به HFD ایجاد شد که مانع از ذخیره سازی چربی می‌شد. در غیاب NAMPT، آدیپوسیت‌ها قادر به مقابله با فشار متابولیسمی ناشی از اختلال عملکرد بافتی و رسوب چربی اکتوپیک در کبد نیستند. این موش‌ها تحمل به گلوکز بالاتری نیز نسبت به گروه‌های کنترل خود نشان دادند. فقدان NAMPT چربی، عمیقاً پاسخ سیستمیک به رژیم با چربی بالا را تغییر می‌دهد و این کار را به واسطه تغییر الگوی استفاده از مواد اولیه، کاهش دریافت غذا و بهبود کنترل گلسیمی انجام می‌دهد.

❇ این تیم اظهار داشت که هدف قرار دادن NAMPT در انسان ممکن است نمایانگر رویکردی مناسب برای پیشگیری یا درمان چاقی باشد. NAMPT در تمام سیستم‌های بدن که در متابولیسم چربی نقش حیاتی دارند بیان می‌شود. بنابراین یافته‌های آن‌ها و مطالعات آینده می‌تواند منجر به توسعه درمان‌های هدفمند برای چاقی و پیامدهای آن شوند.

? مترجم: مژگان برات‌زاده

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله
☑ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑ عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن