سرطان سینههوش مصنوعی

پیش‌بینی احتمال ابتلا به سرطان پستان به کمک هوش مصنوعی

براساس مطالعه‌ی جدیدی که در مجله‌ی Radiology منتشر شده است، محققان توانستند به کمک هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) ابزاری طراحی کنند که به پیش‌بینی خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان منجر خواهد شد.


از مهم‌ترین و موثرترین موضوعات مطرح در بحث سرطان پستان، شناسایی زنانی است که در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند؛ مدل‌های پیش‌بینی حالِ حاضر از مولفه‌هایی مانند سابقه خانوادگی و تاثیرات ژنتیکی برای پیش‌بینی بهره می‌گیرد که دقت پیش‌بینی این عوامل نسبتاً کم است.

مقایسه‌ی مقدار بافت‌های متراکم با مقدار بافت چربی موجود در پستان که توسط ماموگرافی تشخیص داده می‌شود، به‌عنوان یک عامل خطر برای سرطان پستان مطرح شده که به مدل‌های قدیمی‌تر پیش‌بینی و تشخیص کمک کرده تا دقت ارزیابی احتمال ابتلا را بهبود بخشند. از جمله ایرادات وارد بر این مقیاس، ذهنی بودن آن است که به ارزیابی نسبی بین رادیولوژیست‌ها منجر می‌شود. در همین راستا، محققان با استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی خواهند توانست تا این مقیاس‌ها را استاندارد کرده و دقت این ارزیابی‌ها را نیز بالا ببرند.

به اعتقاد Adam Yala- عضو ارشد این مطالعه- استفاده از مدل‌ یادگیری عمیق (Deep Learning) این امکان را فراهم می‌کند که بتوان علائم و سرنخ‌های ظریفی شناسایی کرد که از احتمال ابتلا به سرطان سینه در آینده خبر می‌دهند.

این تیم مطالعاتی از ۹۰۰۰۰ تصویر بدست آمده از ۴۰۰۰۰ زن تحت غربالگری برای طراحی و بررسی سه روش مختلف جهت ارزیابی احتمال خطر ابتلا به سرطان پستان استفاده کردند. مدل اول براساس عوامل خطری است که به‌طور معمول مورد استناد قرار می‌گیرند؛ در مدل دوم از یادگیری عمیق برای بررسی تصاویر ماموگرافی استفاده شده و در سومین شیوه‌ی مورد آزمایش، دو مدل قبلی باهم ادغام و نتایج براساس یادگیری عمیق بررسی شد.

نتایج بدست آمده از مدل‌های یادگیری عمیق از افزایش دقت ارزیابی‌ها در مقایسه با استانداردهای بالینی فعلی براساس بررسی تراکم توده‌ی پستان، حکایت دارد؛ به‌عبارت دیگر، محققان با استفاده از این روش ۳.۹ برابر دقیق‌تر توانستند احتمال بروز سرطان در تشخیص دهند.

به اعتقاد اعضای این تیم مطالعاتی، این شیوه با توجه به متغیرهای مختلف مانند نژاد، سن و سابقه‌ی خانوادگی احتمال ابتلا به سرطان را بهتر و دقیق‌تر بررسی خواهد کرد؛ براساس پیش‌بینی‌های معمول زنان آفریقایی-آمریکایی به احتمال بیش‌تری در معرض خطر ابتلا در آینده قرار داشتند که طراحی این مدل به تغییر این باور کمک کرده است. همچنین این فناوری به محققان کمک خواهد کرد که با استفاده از اطلاعات بدست آمده، مدل‌هایی را برای بررسی جمعیت‌های مختلف از نظر احتمال ابتلا به سرطان پستان در آینده طراحی و تدوین نمایند که از دقت بیش‌تری برخوردار باشد.

این تیم امیدوار است با ارتقا ابزارها و پزشکی شخصی که به ارزیابی احتمال خطر ابتلا کمک می‌کنند بتوانند خدمات بهتری به سیستم‌های مراقبت بهداشتی و بیماران و همچنین افراد در معرض خطر ارائه دهند.

توسط
Bioengineer.org
منبع
Radiological Society of North America
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن