بیماری های قلب و عروقمیکروبیوم

پیش‌گیری از بیماری‌های قلبی با کنترل باکتری‌های روده

محققان کلاس دارویی جدیدی را طراحی کرده‌اند که با مسدود کردن یک مسیر متابولیسمی خاص در میکروب‌های روده، خطر بیماری‌های قلبی-عروقی را کاهش می‌دهد. این نوع ترکیب‌های غیرآنتی‌بیوتیکی برروی نمونه‌های جانوری آزمایش شدند و از تولید یک فراورده‌ی جانبی مرتبط با سکته و حمله‌ی قلبی در روده جلوگیری کردند.


آنتی‌بیوتیک‌ها میکروب‌کش‌های غیراختصاصی هستند. اما ترکیب دارویی جدید، برخلاف آنتی‌بیوتیک‌ها بدون صدمه به فلور روده از تولید یک فراورده‌ی مضر در آن‌ جلوگیری می‌کند. از آن‌جا که این داروها برای کشتن باکتری‌ها طراحی نشده‌اند، احتمالاً منجر به مقاومت به آنتی‌بیوتیک هم نخواهند شد.

دو عامل خطر مهم برای بیماری‌های قلبی-عروقی وجود دارد: تولید بیش از حد لخته‌ و افزایش تحریک‌پذیری پلاکت‌ها. بررسی‌ها از داخل بدن موش‌ نشان داد که داروی مذکور این دو روند را معکوس می‌کند. این دارو سطح یک فراورده‌ی جانبی باکتریایی را به نام تری متیل آمین Nاکسید (TMAO) که در طی هضم تولید می‌شود، کاهش داد.

این کلاس جدید دارویی، «بازدارنده‌های فرایند» هستند؛ به این معنی که در مسیر متابولیسمی تولید یک فراورده مداخله می‌کنند. این ترکیب‌ها از نظر ساختاری مشابه کولین هستند. باکتری به‌اشتباه آن‌ها را به‌جای ذرات غذایی جذب ‌می‌کند. در داخل سلول باکتری، بازدارنده‌ها با غیرفعال کردن پروتئین مصرف کننده‌ی کولینِ (C (cutC تولید TMAO را متوقف می‌کنند.

در نمونه‌های جانوری، قسمت عمده‌ی دارو در روده باقی ماند و مقدار خیلی کمی از آن جذب بدن شد. این گروه تحقیقاتی، هم‌چنین مشاهده کردند که دارو پلاکت‌های بسیار حساس را به‌ حالت معمولی بازگرداند و به این ترتیب از تولید لخته‌ی اضافی جلوگیری کرد. خطر خون‌ریزی نیز که از عوارض شایع درمان‌های ضد پلاکت است به میزان کمی در نمونه‌ها دیده شد.

☑ لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن