بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

پیش بینی 30 سال زودتر آلزایمر با تست دقیق خونی

✅دانشمندان تست خونی جدیدی را کشف کردند که در آن یک قطره خون برای پیش‌بینی شروع آلزایمر کافی است. این بدان معنا است که اقدامات پیشگیرانه و مراقبتی بهتر و زودتری می‌تواند انجام شود. کلید این روش جدید کشف حضور رسوبات و یا پلاک‌های آمیلوئید بتاست که تصور می‌شود یکی از محرک‌های اصلی آلزایمر باشند.


?بر اساس یک مطالعه بر روی ۳۷۳ بیمار ژاپنی و استرالیایی، تشکیل آمیلوئید بتا به طور دقیق در بیش از ۹۰% موارد با استفاده از روش جدید پیش بینی شد.

?دکتر Koichi Tanaka یکی از اعضای تیم تحقیقاتی در ژاپن می‌گوید: روش ما می‌تواند در یک نمونه خونی چندین پروتئین مرتبط با آمیلوئید را اندازه گیری کند، حتی اگر غلظت آن‌ها بسیار پایین باشد. ما هنوز از چگونگی آغاز و پیش‌رفت آلزایمر مطمئن نیستیم اما به‌نظر می‌رسد که سطوح غیرعادی پروتئین‌های آمیلوئید و تائو نقش بزرگی ایفا می‌کنند. به طور عمده، این پروتئین‌ها قبل از علائم قابل توجه آلزایمر مانند از دست دادن حافظه، شاید ۳۰-۲۰ سال زودتر، شروع به تجمع می‌کنند. معمولا اسکن‌های مغزی گران‌قیمت یا استخراج دشوار مایع نخاعی برای اندازه‌گیری سطوح آمیلوئید بتا استفاده می‌شود، اما تشخیص بیماری اغلب متکی به علائم قابل مشاهده آلزایمر است که در این مرحله بیماری به خوبی پیش‌رفت کرده است. به همین دلیل وجود یک سیستم هشدار زودهنگام که تنها نیاز به نمونه کوچکی از خون دارد نمود پیدا می‌کند و می‌تواند انقلابی ایجاد کند.

?این فرآیند جدید با استفاده از طیف‌سنجی حجمی عمل می‌کند تا خون را برای یک پپتید یا ترکیب آمینواسیدی خاص یونیزه و اسکن کند که تصور می‌شود به غلظت‌های آمیلوئید بتا مرتبط باشد.

?تیم‌های تحقیقاتی دیگری نیز بر روی تست‌های خونی کار می‌کنند و سعی در کشف آلزایمر دارند، اما هیچ‌یک از آن‌ها هنوز به خارج از آزمایشگاه راه نیافته‌اند و این نشانه دشوار بودن شناسایی این بیماری و مقابله با آن است.

?ما امیدواریم این آخرین آزمایش خونی تأیید شود تا برای استفاده گسترده در طی چند سال آینده مناسب باشد. Masters Colin از دانشگاه ملبورن استرالیا می‌گوید آزمایش جدید این توانایی را دارد که در نهایت تکنولوژی‌های تهاجمی و پرهزینه مایع نخاعی و اسکن مغزی را متوقف کند.

?مترجم: مژگان برات زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

پیش بینی ۳۰ سال زودتر آلزایمر با تست دقیق خونی – اخبار زیست فن

۵/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن