سلول های بنیادی

پیوند سلول های بنیادی با کمک فناوری نانو

توسعه فناوری نانو توسط محققان دانشگاه Rutgers می‌تواند منجر به فراگیر شدن تحقیقات در زمینه پیوند سلول‌های بنیادی شده و به افراد مبتلا به آلزایمر، پارکینسون و سایر بیماری‌های تحلیل‌برنده عصبی و آسیب‌های سیستم عصبی مرکزی کمک کند.


اساس فناوری نانو که از میله‌های باریک مخصوصی جهت سنجش استفاده می‌کند، به محققان این امکان را  می‌دهد که سرنوشت سلول‌های بنیادی انسان و نشانگرهای زیستی آن‌ها یا مولکول‌های بیولوژیکی را بدون از بین بردن آن‌ها شناسایی کنند. این یک مسئله مهم در طی تحقیقات پیش بالینی در مورد سلول‌های بنیادی است، زیرا تجزیه و تحلیل‌های بیش‌تر و کاربردهای زیست‌پزشکی را محدود می‌کند.

به گفته KiBum Le، نویسنده ارشد این پژوهش، “یکی از مهم‌ترین موانع موجود در روش‌های سلول درمانی رایج، ماهیت مخرب مرحله تعیین‌ ویژگی‌های اختصاصی سلول استاندارد است. با کمک این تکنولوژی ما می‌توانیم سلول‌ها را با حساسیت بالا و دقیق و بدون تغییر در زیست‎‌دسترسی آن‌ها، مشخص کنیم.”

سلول‌های بنیادی قادرند به سلول‌های مختلفی، از جمله نورون‌ها که انتقال‌دهنده اطلاعات در مغز هستند، تبدیل شوند. سلول‌های بنیادی پرتوان القایی انسان که مشابه سلول‌های بنیادی جنینی هستند، می‌توانند برای توسعه داروها و بیماری‌های مدل مورد استفاده قرار گیرند. دانشمندان امیدوارند که این سلول‌ها  در پزشکی پیوند به کار روند.

در حالی‌که سلول‌های بنیادی پتانسیل بالایی برای درمان بیماری‌های عصبی و آسیب‌های سیستم عصبی مرکزی دارند، کنترل و تعیین سرنوشت آن‌ها موضوعات مهمی است که باید قبل از استفاده آن‌ها به منظور درمان، کاملاً مورد توجه قرار گیرند. روش‌های فعلی برای تعیین نشانگرهای زیستی سلول‌ بنیادی، فعالیت‌ها و عملکردهای سلولی را از بین می‌برد و همین امر انجام پژوهش‌های نهایی که منجر به کاربرد در حیطه بالینی می‌شود را دشوار می‌سازد.

دانشمندان به کمک فناوری نانو، توانستند با موفقیت تولید نورون‌ها از سلول‌های بنیادی انسان را از طریق اختصاصی کردن نشانگرهای نسل بعد، یعنی اگزوزوم‌ها، مانیتور کنند. اگزوزوم‌ها ذرات ریز آزاد شده توسط سلول‌ها هستند و نقش مهمی در ارتباطات سلول-سلول ایفا می‌کنند. به گفته دانشمندان، تطبیق فناوری نانو با حوزه‌های کاربردی دیگر، مانند شناسایی نورون‌ها در شرایط بالینی، نیاز به تحقیقات بیش‌تری دارد.

توسط
SCIENMAG
منبع
ACS Nano
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن