ایمونولوژیسلول های بنیادی

پیوند موفقیت آمیز سلول‌های بنیادی با تیمار آنتی بادی

بر اساس تحقیقی در دانشگاه استنفورد، نشان داده شد ترکیبی از شش آنتی بادی می‌­تواند موش را به­‌طور موفقیت آمیزی برای دریافت خون و سلول‌های بنیادی از دهنده­‌ای که از لحاظ ایمونولوژیکی با فرد گیرنده تطابق ندارد، آماده کند. در این صورت حیوانات گیرنده می‌توانند اندام یا بافت پیوندی را که با سلول بنیادی دهنده تطابق دارد بدون نیاز به سرکوب سیستم ایمنی، دریافت کنند.


سلول‌های بنیادی خونی یک نوع نادر از سلول‌های بنیادی مغز استخوان می‌­باشند که به سلول‌های پیشرو سلول‌های خونی و ایمنی در طول زندگی تبدیل می‌­شوند.

مدتی است که بیماران مبتلا به مشکلات خونی ژنتیکی نظیر تالاسمی و کم خونی داسی شکل و افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی می‌توانند با پیوند سلول‌های بنیادی خونی سالم، درمان شوند اما برای پیوند سلول‌های بنیادی به مغز استخوان گیرنده -فرایندی تحت عنوان engrafting- ابتدا باید سیستم ایمنی فرد گیرنده سرکوب شود. این امر با دوزهای بالای شیمی درمانی یا پرتودرمانی انجام می‌شود که به علت خطر موجود، تنها در صورت تهدید جدی بیمار، کلینیک‌ها حاضر به این کار می‌شوند.

سلول‌های بنیادی خونی یا از جریان خون گرفته می‌شوند یا مستقیم از مغز استخوان؛ که در هر دوصورت، گیرنده ترکیبی از سلول‌های دهنده را دریافت می‌کند که تعدادی از آن‌ها سلول بنیادی هستند. یکی از این سلول‌های همراه می‌تواند سلول T دهنده باشد که این سلول‌ها می‌توانند در بدن گیرنده پاسخ ایمنی ایجاد کنند؛ فرایندی که در آن میهمان علیه میزبان وارد عمل می‌شود و به آن Graft Versus Host Diseas می‌گویند.

با پیدا کردن دهنده‌ی مشابه با گیرنده، این رخداد کاهش می‌یابد. اما پیدا کردن این قرابت‌ها بسیار سخت است و گاهاً از سلول‌هایی با تطابق کمتر بهره می‌برند که به آن‌ها پیوند haploidentical می‌گویند که در این‌صورت باید گیرنده داروهای سرکوب‌گر ایمنی زیادی مصرف کند تا پدیده ی GVHD رخ ندهد.

محققان به دنبال حذف سه مانع هستند: سمیت فرایند درمانی، نیاز به یافتن دهنده‌ی مطابق با گیرنده و سختی‌های موجود در خالص سازی سلول بنیادی خونی. استفاده از ترکیب ۶ آنتی بادی باعث حذف کردن خیلی از فاکتورهای ایمنی در مغز استخوان می‌شود و شرایط را برای پیوند haploidentical و موفق بودن پیوند بدون نیاز به سرکوب ایمنی بیمار فراهم می‌سازد.

تیمار با ترکیب این ۶ آنتی بادی در موش باعث پذیرش پیوند کاملاً غیر مطابق توسط گیرنده می‌شود. سلول‌های پیوندی در بدن گیرنده شروع به ساختن سلول‌های خونی و ایمنی که شامل هر دو نوع سلول دهنده و گیرنده بود، کردند؛ این باعث می‌­شود که گیرنده بتواند پیوند قلب یک فرد مشابه به دهنده را نیز بپذیرد. با این روش از این پس می­‌توانیم پیوند مغز استخوان را جزو درمان­‌های اولیه بیماران قرار دهیم.

Rate this post
توسط
EurekAlert
منبع
Cell Stem Cell
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن