بیوتکنولوژی پزشکیدیابتعلوم اعصاب

هورمون‌های قلب ما را در مقابل چاقی و مقاومت به انسولین محافظت می‌کنند

 

✅ محققان نشان داده‌اند که افزایش سیگنال پپتیدهای مسئول دفع سدیم (NP) در بافت چربی، بدن را در برابر چاقی و مقاومت به انسولین محافظت می‌کند. یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که افزایش سطوح NP در بافت چربی ممکن است راهی مهم برای مبارزه با بیماری‌های متابولیک باشد. پپتیدهای NP دهلیزی و نوع B، هورمون‌هایی هستند که در قلب ساخته می‌شوند و در ابتدا برای تنظیم نمک و آب برای کنترل فشارخون کشف شدند. این پپتیدها سیگنال‌هایشان را از طریق گیرنده پپتیدهای مسئول دفع سدیم نوع A انتقال می‌دهند (NPRA). در ضمن، گیرنده پپتیدهای مسئول دفع سدیم نوع NP (NPRC)، C ها را از گردش خون حذف می‌کند.


?در این مطالعه محققان موش‌هایی را با گیرنده‌های NPRC ای که به‌طور انتخابی یا در بافت چربی یا در بافت ماهیچه اسکلتی حذف شده بودند را موردبررسی قرار دادند. درحالی‌که حذف NPRC در ماهیچه هیچ حفاظتی در برابر رژیم غذایی با چربی بالا فراهم نمی‌کند؛ حذف گیرنده در بافت چربی باعث بهبود حساسیت نسبت به انسولین، جلوگیری از چاقی و افزایش مصرف قند در متابولیسم چربی قهوه‌ای می‌شود. علاوه بر این، موش‌های با حذف گیرنده در بافت چربی، مصرف بیشتر انرژی و التهاب کمتر را نشان دادند. این یافته‌ها با تحقیقات بالینی که نشان می‌دهد به‌طور طبیعی در افراد لاغر غلظت NP در خون بیشتر است، هم‌خوانی دارد. در مقابل، تمایل به حذف NP در بافت چربی به میزان زیادی وجود دارد و از بین رفتن این پپتیدها از خون باعث می‌شود سیگنال دهی مؤثر NP به‌سختی رخ دهد.

? حدود یک‌سوم بزرگ‌سالان در ایالات‌متحده چاق هستند و این افراد خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، سندرم متابولیک، بیماری کبد چرب و سایر بیماری‌ها را افزایش می‌دهند. با استفاده از این نتایج، دانشمندان می‌توانند بر روی NP ها به‌عنوان اهداف درمانی، تحقیق کنند. این عمل به تحقیقات جدی‌تری نیاز خواهد داشت، زیرا هر درمان مؤثری باید از اثرات نامطلوب بر فشارخون جلوگیری کند.

? همان‌طور که ذکر شد، در این مطالعه سیگنال NP با استفاده از حذف NPRC ها افزایش پیدا کرد، روش دیگر ممکن است بر روی استفاده از NRPA ها تمرکز کند.

?ترجمه: الهه شانقی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

هورمون‌های قلب ما را در مقابل چاقی و مقاومت به انسولین محافظت می‌کنند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن