چاپ سه بعدیمهندسی بافت

چاپ سه بعدی اجزای قلب

چاپ سه بعدی ارگان‌های بدن انسان، کمی به واقعیت نزدیکتر شده است. دانشمندان توانستند با استفاده از داده‌های MRI از قلب انسان و ساختار آناتومیک اختصاصی بیمار، کلاژن چاپ‌زیستی سه بعدی و سلول‌های قلب انسان را به طور دقیقی تولید کنند.


پروتئین کلاژن نقش اساسی در یکپارچگی ساختاری ارگان‌های بدن دارد. اما همین پروتئین در بحث چاپ‌زیستی، چالش‌های منحصر به فرد مهمی را به همراه می‌آورد. با این وجود به این علت که تشکیل دهنده‌ی هر بافتی در بدن است، ماده بیولوژیکی بی­نهایت مطلوبی برای چاپ سه­ بعدی خواهد بود.

آنچه که چاپ سه بعدی را بسیار سخت می‌کند، این است که با حالت مایع شروع شده و از تغییر شکل آن جلوگیری می­کند. برای رفع این مشکل از هیدروژل مخصوصی به عنوان یک ساختار حامی برای جلوگیری از ریزش کلاژن استفاده می‌شود.

وجود ژل حامی باعث نشستن لایه لایه‌ی کلاژن روی هم و ایجاد ساختار جامدی درون آن می‌شود. این ژل را می‌توان با گرم کردن تا دمای اتاق از محیط خارج کرد تا ساختار کلاژن چاپ شده باقی بماند.

دانشمندان همچنین با در نظر گرفتن کاردیومیوسیت‌ها (سلول‌های عضلات قلبی) از داده‌های تصویربرداری قلبی، برای بازآفرینی عروق خونی، دریچه‌های قلبی که باز و بسته می‌شوند و بطن‌های منقبض شونده، استفاده کردند.

توسط
NEW ATLAS
منبع
College Engineering
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن