اخبارچندرسانه‌ایعفونت ویروسی

چرا خفاش‌ها بیمار نمی‌شوند؟

چرا خود خفاش از کرونا مصون است!؟

خفاش‌ها خود منشا ویروس کرونا هستند این پستانداران پرنده به ویروس‌های خطرناکی مانند عامل هاری، سارس و ابولا مبتلا هستند که تشخیص و درمان آن‌ها در هر پستانداری ضروری است اما برای خفاش‌ها هیج مشکلی به واسطه وجود این ویروس‌ها پیش نمی‌آید.
برای فهمیدن این تناقض باید ابتدا به نحوه بیماری‌زایی ویروس بپردازیم. هر ویروسی راسته خاصی را بیمار می‌کند البته گاهی ویروس‌ها بین گونه‌های نزدیک نیز جابجا می‌شوندو ایجاد بیماری می‌کنند. البتته گاهی ویروس‌ها بین گونه‌های نزدیک نیز قادر به جابجایی هستند و در گونه دیگر هم بیماری‌زایی می‌کنند. این بیماری ممکن است با بیماری که در گونه اصلی ایجاد می‌شود کمی متفاوت است. اساسا ویروس‌ها تمایلی به از بین بردن میزبان خود ندارند و این پاسخ دستگاه ایمنی میزبان است که اوضاع را خراب می‌کند. پاسخ شدید دستگاه ایمنی در خفاش هابه صورت کنترل شده‌ای در آمده و به بافت‌های بدن خفاش آیسب نمی‌رساند.
سرکوب کردن دستگاه ایمنی در خفاش‌ها به واسطه وجود DNA‌ های تخریب شده در بدن آن‌ها رخ می‌دهد. همچنین وجود ژن‌هایی که به حفظ تلومر‌ها کمک می‌کند باعث افزایش عمر آن‌ها می‌شود. این مواد باعث می شود که منشا ویروس کرونا یعنی خفاش‌ها از این ویروس خطرناک در امان می‌مانند


تشخیص ابتلا به ویروس

۵/۵ - (۱۲ امتیاز)
منبع
TED Ed
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن