بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

چرا کودکان به سرطان مبتلا می‌شوند؟

✅سرطان در کودکان، نادر است و براساس آمار انجمن سرطان آمریکا سرطان‌های تشخیص داده شده در کودکان کم‌تر از ۱ درصد کل سرطان‌های تشخیص داده شده در سال است. و به لطف پیشرفت‌های پزشکی در دهه‌های اخیر بیش از ۸۰% کودکان مبتلا به سرطان ۵ سال یا بیشتر زنده می‌مانند. اما در سال ‌های اخیر رشد خفیفی در میزان ابتلا کودکان به سرطان مشاهده شده است و در سال ۲۰۱۶ در آمریکا ۱۰۳۸۰ کودک زیر ۱۵ سال به سرطان مبتلا شده‌‌اند.

? علت اصلی ابتلای کودکان به سرطان و راه‌های متوقف کردن آن کاملا مشخص نیست اما عوامل ایجاد کننده آن از عوامل خطرزا در بزرگسالان متمایز است.

? علایم سرطان در کودکان با علایم خیلی از بیماری‌های دیگر یکسان است بنابراین اگر کودک شما دارای توده‌های ناگهانی یا تورم، درد پشت و یا سردردهایی که از بین نمی‌روند، استفراغ غیر قابل توضیح، تب، کاهش وزن، خستگی، کبودی، بثورات و یا تغییر در تعادل، بینایی و یا حرکت است به جای مراجعه به پزشک اطفال با یک متخصص سرطان مشورت کنید.

مهم‌ترین سرطان‌های کودکان

۱- سرطان خون(Leukemia): دارای دو نوع لوکمی لیمفوبلاست و لوکمی میلویید است که ۳۰ درصد سرطان‌های کودکان را به خود اختصاص می‌دهد. علایم شامل درد استخوان و مفاصل، خستگی، ضعف، رنگ‌پریدگی، تب، کاهش وزن و خونریزی است.

۲- تومورهای سیستم عصبی مرکزی و مغز: دومین سرطان مهم در بین کودکان است که احتمال وقوع آن ۲۶ درصد است.

۳- نوروبلاستوما( Neuroblastoma): اغلب در نوزدان و کودکان با سن کم اتفاق می‌افتد و درصد وقوع آن در کودکان ۶ درصد است و شروع آن از سلول‌های عصبی جنینی است. تومورwilms کلیه اغلب در کودکان سه تا ۴ ساله قابل رویت است.

۴- لنفوما(‌Lymphoma): اغلب در گره‌های لنفاوی اتفاق می‌افتد و می‌تواند مغز استخوان و دیگر اندام‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. علایم آن شامل کاهش وزن، تب، خستگی وتورم گره‌های لنفاوی گردن،کشاله ران و زیربغل است.

Rhabdomyosarcoma ?: نوعی از سارکوما بافت نرم است که از هر نقطه‌ای از بدن می‌تواند آغاز شود.

۵- رتینوبلاستوما(Retinoblastoma): معمولا در کودکان کم‌تر از ۲ سال اتفاق می‌افتد و زمانی که والدین یا پزشک متوجه اختلال در نگاه کودک شوند قابل تشخیص است به خصوص وقتی که در عکس‌ها از فلش استفاده شود.

۶- سرطان استخوان: اغلب در کودکان با سن بیشتر اتفاق می‌افتد اما در کم سن و سال‌ترها نیز قابل مشاهده است.

? با وجود افزایش نرخ درمان اما ابتلا به سرطان در کودکان افزایش یافته است که علت آن می‌تواند برخی عوامل ارثی مثل سندروم داون باشد که احتمال سرطان خون را افزایش می‌دهد. برخی از عوامل خطرزای دیگر پیوند عضو یا شیمی درمانی هستند. اما چون بررسی دائم در این موارد وجود دارد تشخیص سرطان زودتر انجام می‌شود. و این تشخیص سریع همراه با کم کردن سمیت عوارض جانبی راه‌های درمان موجب بهبود نرخ بقاء خواهد شد.

? برای افرادی که دچار سرطان در دوران کودکی هستند معاینه‌های دائمی برای جلوگیری از علائم و نشانه‌های هر گونه عود و بازگشت سرطان ضروری است.

?ترجمه: زمزم جوادی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

چرا کودکان به سرطان مبتلا می‌شوند؟ – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن