اقتصاد زیستی

چهارمین داروی پرفروش جهان, Rituxan

?چهارمین داروی پرفروش دنیا با نام Rituxan، با فروشی معادل ۸.۵۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶، محصول مشترک Biogen – Roche است. با وجود اینکه اتمام پتنت این دارو، با نام ژنریک rituximab، در سال ۲۰۱۵ حجم فروش آنرا به شدت کاهش داد، اما همچنان رشد فروش سالانه‌ای در حدود ۲ درصد را تجربه می‌کند.

?ریتوکسیمب یک مونوکلونال آنتی‌بادی کایمریک (موشی- انسانی) بر علیه آنتی‌ژن CD20 موجود بر سطح لنفوسیت‌های بی نرمال و بدخیم می‌باشد که با تکنولوژی دی ان ای نوترکیب و با استفاده از سلول‌های تخمدان همستر چینی تولید می‌گردد. این آنتی‌بادی از گروه آنتی‌بادی‌های IgG1Kappa می‌باشد که دارای یک قسمت متغیر موشی و یک قسمت ثابت انسانی است. این دارو از طریق ناحیه متغیر خود به آنتی‌ژن CD20 موجود بر سطح سلول‌های لنفوم غیر هوچکین متصل گردیده و از طریق مکانیسم‌های توکسیسیته سلولی وابسته به کمپلمان (سی دی سی)، توکسیسیته سلولی وابسته به آنتی بادی، مهار تکثیر، ایجاد آپوپتوز سلولی و نهایتا افزایش حساسیت سلول‌های لنفوم به اثر داروهای سیتوتوکسیک باعث لیز سلولی می‌گردد.

?موارد مصرف این دارو در درمان برخی سرطان‌های خونی مانند لنفوم‌های غیر هوچکین CD20 مثبت، درمان برخی بیماری‌های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید و موارد دیگر می‌باشد.

? قیمت یک ویال ۵۰ میلی‌لیتری این دارو با غلظت ۱۰ میلی‌گرم بر لیتر حدود ۴.۵ هزار دلار است که به معنای قیمت ۹۱ دلار برای هر دوز از مصرف داروست.

?شرکت دارویی آریوژن ریتوکسیمب را در سال ۱۳۹۲ با نام تجاری زیتاکس وارد بازار کرد. هر بسته ۵۰ میلی‌لیتری زیتاکس که در واقع اولین آنتی‌بادی مونوکلونالی است که کلیه مراحل ساخت آن در کشور بومی‌سازی شده است، با قیمت ۲,۱۵۰,۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد. علاوه بر زیتاکس بیوسیملار های متعددی برای این دارو تولید شده است که بعضا توسط FDA یا EMA تایید شده‌اند، و همین امر رقابت در بازار جهانی را برای زیتاکس سخت می‌کند.

#دارو‌های_پرفروش

ترجمه و گردآوری: یاسمن اسعدی

☑️ منابع: لینک-۱، لینک-۲، لینک-۳، لینک-۴، لینک-۵

? کانال اقتصاد زیست فن

چهارمین داروی پرفروش جهان, Rituxan – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن