بیوتکنولوژی پزشکیمتابولیسم

چهره‌ای متفاوت از سلول‌های چربی

✅ چربی ها غالباً به‌عنوان دشمن بدن شناخته‌ می‌شوند که می‌بایست از آن‌ها رهایی یافت، اما چربی یکی از اجزای حیاتی بدن محسوب می‌شودکه بدون آن بدن دچار یخ‌زدگی می‌شود و از سوی دیگر آکسون‌های فاقد عایقی که از جنس چربی است نمی‌توانند به‌درستی با یک‌دیگر ارتباط برقرار کنند. بدون چربی‌ها بدن انسان قادر به ذخیره یک‌سری از منابع ویتامینی نبوده و سیستم ایمنی کارآمدی وجود نخواهد ‌داشت. در سطح سلولی، چربی‌ها در تولید غشای سلولی و هم‌چنین به‌عنوان پیام‌رسان‌های سیگنالیگ سلولی نقش منحصربه‌فردی دارند.


?آدیپوسیت‌ها سلول‌هایی هستند که قابلیت ذخیره لیپیدهای مازاد را دارند. از تنظیم تغذیه بدن گرفته تا کنترل هورمون‌های موثر در فشارخون، عملکرد تیروئید و حتی تولیدمثل ردپایی از این سلول‌ها می‌توان یافت. این سلول‌ها در زیر میکروسکوپ به‌صورت گرد دیده می‌شوند و مانند تمام سلول‌های بدن، غشای پلاسمایی و هسته دارند و تمام حجم این سلول‌ها را قطراتی ازجنس تری‌گلیسریدهای ذخیره شده اشغال کرده‌است.

?همه چربی‌ها شبیه یک‌دیگر نیستند. شناخته‌شده ترین نوع آن‌ها “چربی‌سفید” نام دارد که ماده اصلی برای ذخیره انرژی محسوب می‌شود. به دنبال افزایش سطوح انسولین در خون پس از هر وعده‌غذایی، آدیپوسیت‌های سفید، اسیدهای چرب بیش‌تری دریافت کرده و متورم می‌شوند درحالی‌که به‌دنبال افت سطح انسولین این سلول‌ها ذخایر خود را آزاد کرده و به‌عنوان منبع دردسترس انرژی برای بدن به‌حساب می‌آیند. این سلول‌ها هم‌چنین در تنظیم قند خون نیز نقش مهمی برعهده دارند. سایر گروه‌های آدیپوسیت‌ها (مانند چربی اطراف کره‌ چشم) اکثراً نقش حفاظتی دارند ودر غالب اوقات رهایش انرژی ندارند مگراین‌که فرد در شرایط گرسنگی شدید قرار گیرد.

?”سلول‌های چربی قهوه‌ای” غنی از آهن بوده و ژن‌هایی بیان می‌کنند که مسیر متابولیسم را در جهت تولید هرچه بیش‌تر گرما سوق می‌دهد. بنابراین این سلول‌ها در حفظ دمای بدن نقش مهمی دارند. این سلول‌ها پروتئینی به‌نام UCP1 تولید می‌کنند که انرژی حاصل از اکسیداسیون اسیدهای چرب در میتوکندری را به‌صورت حرارت به‌هدر می‌دهد. نوزادان تازه ‌به‌دنیا آمده دارای سطوح بالایی از چربی قهوه‌ای هستند. این چربی‌ها با افزایش سن کاهش می‌یابند.

?”چربی‌های بژ” سومین نوع چربی بوده و اغلب در بافت چربی سفید یافت می‌شوند اما برخلاف سلول‌های چربی سفید، دارای UCP1 هستند بنابراین عملکرد این سلول‌ها بسته به موقعیت می‌تواند مشابه چربی‌های سفید و یا قهوه‌ای باشد.

?محققان تغذیه در صدد یافتن راهی در جهت تغییر چربی‌های سفید به چربی‌های قهوه‌ای هستند. طبق مقاله چاپ شده در ژورنال نیچر در سال ۲۰۰۸، تعداد کل آدیپوسیت‌ها ثابت است و بیشتر افزایش و کاهش وزن‌ها به‌دنبال بسیط و یا چروکیده شدن این سلول‌ها اتفاق می‌افتد.

?مترجم: مونا تقی زاده

لینک خبر

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

چهره‌ای متفاوت از سلول‌های چربی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن