بیوتکنولوژی پزشکی

چگونه تعداد سلول‌های اپی‌تلیال ثابت باقی می‌ماند

✅مطالعه حاضر نشان می‌دهد که چگونه سلول‌های اپی‌تلیال با برقراری ثبات بین تقسیم و مرگ سلولی سبب ثابت ماندن تعداد سلول‌ها می‌شوند.


?سلول‌های اپی‌تلیالی در ساختار پوست و بافت شبه پوستی که اطراف اندام‌های داخلی بدن است حضور دارند و با محافظت از اندام‌ها، به عملکرد مناسب آن‌ها کمک می‌کنند. سلول‌ها در لایه اپی‌تلیال به‌سرعت جایگزین می‌شوند. برای این‌که تراکم سلول‌ها در سطح سالمی باقی بماند باید دفعات تقسیم و مرگ سلولی برابر باشد، با برهم خوردن این تعادل، شرایط التهابی یا سرطان رخ خواهد داد.

?دکتر Rosenblott، سرپرست این مطالعه می‌گوید: «اگر تعداد زیادی از سلول‌های لایه اپی‌تلیال بمیرند، محافظ مربوط‌به بافت ازبین خواهدرفت و بیماری التهابی مانند آسم و colitis رخ خواهد داد. ازطرف دیگر، اگر تعداد تقسیم‌ها نسبت به مرگ سلول بیش‌تر شود، تومور تشکیل خواهد شد، لذا عدم تعادل از هردوطرف مشکل‌ساز خواهدبود».

?این تیم تحقیقاتی، چگونگی کنترل تقسیم و مرگ سلولی را بررسی کردند. آن‌ها دریافتند که کشش مکانیکی، تقسیم و مرگ سلولی را کنترل می‌کند. درواقع دریافتند که کشش در سلول‌های اپی‌تلیال سبب تقسیم و جمع‌شدن آن‌ها سبب مرگ شان خواهدشد.

?اگر تعداد سلول‌ها بیش‌تر از ۱.۶فولد جمع شوند، برخی سلول‌ها به بیرون پرتاب شده و خواهند مرد. ازطرف دیگر محققان دریافتند نواحی که تراکم کم‌تر است، فشاری به سلول‌ها وارد شده و سبب کشیدگی آن‌ها می‌شود.

?محققان طی آزمایشی سبب کشیدگی سلول‌ها شدند و مشاهده کردند سلول‌ها تنها در طی ۱ ساعت شروع به تقسیم کردند. درواقع مشابه مرگ سلولی، اگر کشیدگی از ۱.۶ فولد بیش‌تر شود، تقسیم سلولی رخ خواهد داد.

?محققان در قدم بعدی به‌دنبال دلیل این فرایند گشتند و دریافتند هر دو پروسه تقسیم و مرگ سلولی در کنترل پروتئینی تحت عنوان Piezo1 می‌باشد. یعنی این پروتئین هم سبب کشیدگی می‌شود و هم سبب جمع شدن که بسته به شرایط سلول تعیین می‌شود.

?علاوه‌براین، پژوهشگران مرحله‌ای را در چرخه سلولی شناسایی کردند که در آن، سلول برای ترمیم، متوقف می‌شود؛ درحالی‌که پیش از این نمی‌دانستیم در طی چرخه سلولی توقفی رخ می‌دهد. سلول در این مرحله متوقف می‌شود و منتظر می‌ماند تا تقسیم شود. شاید توقف سلول‌ها بدین منظور باشد که به سایز معینی برسند، در این مرحله، کشیدگی سبب تقسیم آن‌ها خواهدشد.

?با درک چگونگی تقسیم و مرگ سلولی در شرایط عادی، می‌توان به راه‌حلی برای بیماری‌هایی که نتیجه عدم تعادل بین این دو فرایند است دست یافت، بیماری‌هایی هم‌چون آسم و سرطان‌های متاستاتیک.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

چگونه تعداد سلول‌های اپی‌تلیال ثابت باقی می‌ماند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن