بیوتکنولوژی پزشکی

چگونه ژن تازه کشف‌شده به رشد عروق کمک می‌کند

✅در مطالعه حاضر، محققان دریافتند که ژن تازه کشف شده به رشد عروق کمک می‌کند؛ این عمل زمانی صورت می‌گیرد که جریان خون مناسبی به بافت وجود نداشته باشد.


?این تیم تحقیقاتی به بررسی این مطلب می‌پردازند که چگونه عروق خونی، تحویل خون و مواد غذایی به بافت‌ها و اندام‌ها را تنظیم می‌کند و چگونه می‌توان ترمیم آسیبی که به‌دنبال جریان خون نامناسب ایجاد شده‌است را بهبود بخشید.

?یافته‌ها از اهمیت زیادی برخوردارند چرا که محققان با استفاده از این یافته‌ها به درک بهتری از بیماری‌های قلبی-عروقی که به علت جریان خون نامناسب ایجاد شده‌است مانند سکته و مشکلات قلبی خواهند رسید. هم‌چنین بااستفاده از این یافته‌ها می‌توان رشد اندام‌های جای‌گذاری شده را ارتقا بخشید یا جریان خون تومورها را متوقف کرد.

?در این مطالعه سلول‌های اندوتلیال بررسی شد، سلول‌هایی که درون عروق خونی را می‌پوشانند. این محققان، RNAهای غیرکدشونده بلند یا lncRNAها را مورد مطالعه قرار دادند.

?مدت‌ها باور بر این بود که وظیفه اصلی RNAها در سلول جابجایی اطلاعات از ژن در DNA برای تبدیل به پروتئین می‌باشد، اما lncRNAها وظایف دیگری دارند ازجمله این‌که عملکرد نهایی یک سلول در یک بافت را تعیین می‌کنند. مطالعه lncRNAها به پژوهشگران این فرصت را داد که مارکرها و تست‌های جدیدی بیابند که به تشخیص و شناسایی پروتئین‌ها کمک می‌کند.

?این تیم تحقیقاتی برای اولین بار موفق به شناسایی lncRNAهایی شد که در سلول‌های اپی‌تلیال بیش‌تر از سایر سلول‌ها وجود دارند. این محققان سعی دارند لیستی عمومی تهیه کنند تا سایر پژوهشگران نیز از آن استفاده نمایند.

?آن‌ها سپس دریافتند که یکی از آن lncRNAهاها تحت عنوان STEEL (مخفف spliced-transcript endothelial enriched lncRNA) عنصری است که جریان خون نامناسب در عروق خونی میکروسکوپی را شناسایی می‌کند.

?یکی از محققان اظهار داشت: «نکته جالب این است که STEEL ، بدن ما را قادر می‌سازد تا به جریان خون نامناسب پاسخ دهیم و این کار را با استفاده از رشد عروق خونی بیش‌تر انجام می‌دهد. یافته‌های ما نشان می‌دهد که بدن انسان به خوبی وظیفه خود را انجام می‌دهد و هرگونه اختلال در این تعادل، مشکلاتی را به‌وجود خواهد آورد».

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

چگونه ژن تازه کشف‌شده به رشد عروق کمک می‌کند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن