بیوتکنولوژی کشاورزی

چگونگی آزادسازی مولکول‌های معطر از گیاهان

چگونگی آزادسازی مولکول‌های معطر از گیاهان - اخبار زیست فناوری چگونگی آزادسازی مولکول‌های معطر از گیاهان

✅ گیاهان، مولکول‌های فرار را به عنوان پیامی برای جلب حشرات گرده افشان، دفاع گیاهان در مقابل گیاهخواران گرسنه و برای بسیاری اهداف دیگر سنتز و منتشر می‌کنند. امروزه دانشمندان کشف کرده‌اند که گیاهان به طور فعال این ترکیبات آلی فرار (VOCs) را با کمک انتقال‌دهنده‌های پروتئینی در غشای سلول‌هایشان منتشر می‌کنند.


?برای سال‌ها این گونه تصور می‌شد که این ترکیبات فقط از طریق غشا عبور می‌کنند و هیچ مکانیسم فعالی برای خارج کردن آن‌ها از سلول وجود ندارد. این کشف نشان می‌دهد گیاهان منابع زیادی را در انتشار VOCs، برای کنترل زمان‌بندی و میزان انتشار آن‌ها برای اعمال خاص سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

?محققان دانشگاه پوردو از چند سال پیش سوال در مورد فرایند انتشار را شروع کردند. آن‌ها محاسبه کردند که با توجه به میزان VOCs منتشر شده از گیاهان، سلول‌ها باید غلظت‌های میلی‌مولار بالایی از مولکول‌ها را در غشای لیپیدی‌شان انباشته کنند؛ که برخی از این غلظت‌ها می‌تواند برای سلول‌ها سمی باشد.

?بنابراین در این مطالعه جدید، این تیم الگوهای بیان ژن را برای پیدا کردن پروتئینی که ممکن است به طور فعال VOCs را آزاد کند، در گیاهان اطلسی بررسی کردند. محققان به جستجوی ژن‌هایی با سطوح بیان بالا دو روز پس از بازشدن گل – زمان ماکزیمم انتشار VOC – و سطوح بیان کم در مرحله جوانه زنی، هنگامی که VOC کمی منتشر می‌شود پرداختند.

?ژنی که با این توصیف مناسب است PhABCG1 می‌باشد که انتقال دهنده‌ی ATP-binding cassette را کدگذاری می‌کند. هنگامی که محققان تداخل RNA را برای بیان پایین‌تر PhABCG1 به کار بردند، میزان انتشار VOC گیاه اطلسی کاهش یافت و مولکول‌های فرار شروع به تجمع در داخل سلول‌های گیاه کردند که نشان می‌دهد پروتئین‌های انتقال‌دهنده انتشار ترکیبات را کنترل کرده است.

?ترجمه : نوروزی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

چگونگی آزادسازی مولکول‌های معطر از گیاهان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن