بیماری های عصبیتشخیص پزشکیمهندسی ژنتیک

هر سلول در ترومای مغز، حرفی برای گفتن دارد!

آسیب تروماتیک مغز(TBI) اثرات گسترده‌ای را در مغز به همراه دارد. دانشمندان اکنون می‌توانند به طور حقیقی در موش چگونگی تاثیر آسیب تروماتیک مغز بر هزاران سلول و ژن را به طور همزمان مشاهده کنند. این رویکرد می‌تواند به درمان بهتر این بیماری در آینده کمک کند.


دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا از روش جدیدی تحت عنوان Drop-seq استفاده کردند تا بتوانند رفتار سلول‌های منفرد هیپوکمپ را که با حافظه و یادگیری در اتباط است هنگام یک آسیب تروماتیک مشاهده کنند. Drop-seq امکان آنالیز و بررسی هزاران سلول و ژن را به طور همزمان به ما می‌دهد.

این وسیله به ما کمک می‌کند بتوانیم سلول و ژن مناسب را برای درمان با دقتی بی‌نظیر مشخص کنیم. از مزایای کار با این وسیله چند وجهی بودن و تیمی بودن کار آن است. افراد بسیاری از حوزه‌های مختلف علمی این مطالعه را امکان پذیر ساختند.

این تیم پژوهشی در یک قسمت از مطالعه به بررسی تاثیرات TBI بر بیان ژن سلول‌های منفرد پرداخته است. آن‌ها مشاهده کردند که بیان برخی ژن‌های خاص در سلول‌های متفاوت افزایش یا کاهش می‌یافت. به نظر می‌رسد این ژن‌ها در TBI نقش مهمی داشته باشند. برخی از این ژن‌ها در بیماری‌های دیگر از جمله آلزایمر نیز درگیر هستند و این مساله نشان می‌دهد که چگونه TBI می‌تواند یک ریسک فاکتور ابتلا به آلزایمر باشد.

خصوصا آنالیز ژنی نشان داد که فعالیت ژن Ttr که هم در انتقال هورمون تیروئید و هم در پاکسازی آمیلوئید بتا دخیل است در بسیاری از سلول‌ها پس از TBI افزایش یافته است که نشان می‌دهد احتمالا مسیر هورمون تیروئید می‌تواند یکی از اهداف درمانی باشد.

این تیم ۱۵ دسته سلولی را بر اساس فعالیت ژنی شناسایی کرد که برخی از آن‌ها دارای سلول‌هایی بودند که تا قبل از این در هیپوکمپ شناسایی نشده بودند. آنالیزهای بعدی این دسته‌های سلولی نشان داد گروهی از سلول‌ها در تقسیم و مهاجرت سلولی نقش داشتند در حالی که گروه دیگری در تمایز سلولی دخیل بودند. نتایج این مطالعه همچنین نشان می‌دهد دو سلول علی رغم دارا بودن ساختار و شکل مشابه ممکن است عملکرد متفاوتی داشته باشند همانطور که آنالیز ژنی نیز این مطلب را تایید می‌کند.

دکتر Pinilla می‌گوید: اکنون ما در مورد تعامل بین سلولی و میزان خطر آسیب رسیدن به سلول‌ها اطلاعات کافی داریم. به‌علاوه می‌دانیم کدام ژن‌ها در سلول‌های آسیب‌دیده فعال می‌شوند از جمله ژن‌های متابولیسم سلولی. این اطلاعات به ما کمک خواهد کرد تا درمان بهتری را برای مقابله با TBI فراهم کنیم.

مطالعات بعدی بر روی نحوه تاثیرگذاری TBI بر سلول‌های نواحی خارج از هیپوکمپ انجام خواهد شد. به‌علاوه لازم است اثرات طولانی مدت TBI نیز بررسی شود. آنالیز تغییرات سلول‌های منفرد و ژن‌ها نیز ممکن است در ایجاد روش‌های درمانی جدید برای TBI کمک کننده باشد.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن