بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

چگونگی سازگاری باکتری‌های ساکن خاک با شرایط غنی و فقیر زیستی

چگونگی سازگاری باکتری‌های ساکن خاک با شرایط غنی و فقیر زیستی

✅ دانشمندان مکانیسم منحصر به‌ فردی را شناسایی کرده‌اند که بر اساس آن باکتری‌های خاکی Pseudomonas fluorescens به‌ طور مؤثر از مواد مغذی در محیط ریشه استفاده می‌کنند. کشف دانشمندان، پیشرفت چندین برنامه جدید را به دنبال داشت؛ مطالعه پاتوژن‌های انسانی، زیست‌شناسی مصنوعی و تولید بیوسنسورهایی که به تشخیص تغییرات بیولوژیکی در گیاهان و محیط آن‌ها کمک می‌کند.


باکتری P.Fluorescens در ریشه گیاهان ساکن بوده و وارد یک رابطه هم‌زیستی با گیاه می‌شود که سلامتی گیاه را در عوض دریافت مواد غذایی‌اش بهبود می‌بخشد. همچنین دانشمندان نشان داده‌اند چگونه فاکتورهای رونویسی HexR و RccR می‌توانند متابولیسم کربن مرکزی را در P. fluorescens تغییر داده و باکتری را با شرایط محیط اطرافش سازگار کند.

به ‌طور خاص، پروتئین RccR یک سوئیچ دوطرفه منحصر به‌ فرد و پیشرفته را به کار می‌برد که به‌ طور همزمان موجب سرکوب و فعال‌سازی بیان ژن‌های مختلف می‌شود. پروتئین RccR به‌طور کاملاً متفاوت با تنظیم‌کننده‌های معمول این نوع عمل می‌کند. تقریباً هر تنظیم‌کننده‌ای که ما می‌شناسیم از طریق یک سوئیچ خاموش-روشن عمل می‌کند، اما RccR از یک یا دو کلید استفاده می‌کند. اصول عملکردی RccR آن را ابزاری باورنکردنی برای استفاده به‌ عنوان یک بیوسنسور قرار داده است. همچنین دارای پتانسیل استفاده در زیست‌شناسی مصنوعی و تولید نسل جدیدی از مدارهای ژنتیک است.

این مطالعه نه ‌تنها توضیح می‌دهد که چگونه P. Fluorescens متابولیسم خود را به ‌منظور استفاده از مواد مغذی ترشح‌ شده توسط ریشه‌های گیاه انطباق می‌دهد، بلکه کاربردهای پزشکی آن را نیز نشان می‌دهد. بر طبق گزارش محققان، یافته‌های این مطالعه را می‌توان در مورد پاتوژن انسانی Pseudonomas aeruginosa که عامل عفونت ریوی در بیماری فیبروز سیستیک است، اعمال کرد. سیستم RccR در بین همه گونه‌های Pseudomonas مشترک است؛ ازجمله پاتوژن‌های انسانی. این بدان معنی است که ویژگی‌های RccR در P. fluorescens ممکن است بینش جدیدی را در بیماری‌زایی و درمان بالقوه P. aeruginosa باز کند.

?ترجمه: عاطفه السادات محسن زاده

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

چگونگی سازگاری باکتری‌های ساکن خاک با شرایط غنی و فقیر زیستی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن