بیوتکنولوژی پزشکیسرطانسلول های بنیادی

چگونگی عملکرد سلول‌های بنیادی سرطانی

✅ گروهی از دانشمندان اسپانیایی در آزمایشات خود به دنبال هدف روشنی هستند: پرده‌برداری از مکانیسم‌های فیزیولوژیکی سلول‌های بنیادی سرطانی؛ این سلول‌ها دشمنان اصلی بیماران سرطانی هستند چراکه مسئول پیش‌روی تومور می‌باشند. این دانشمندان در حال جست‌وجوی پروتئین‌های جدیدی درون سلول هستند که کنترل تمایز سلولی را برعهده دارند.


?از ویژگی‌های مهم سلول‌های بنیادی سرطانی این است که مانند سلول‌های پرتوان، به‌شدت نیافته‌اند لذا در حفظ و پیش‌رفت سلول‌های تشکیل‌دهنده تومور دخالت دارند؛ مانند سلول‌های بنیادی سالمی که قادرند به انواع سلول‌ها تمایز یابند.

?در زمینه سرطان، موضوع عدم تنظیم تمایز سلولی اهمیت زیادی دارد زیرا رشد و تکامل غالب سلول‌های تمایزنیافته و تهاجمی تومور، تحت این امر می‌باشند و از همین جهت، پیش‌بینی آن‌ها مشکل است. به‌گفته دکتر Salguero، به همین علت است که ما می‌خواهیم کشف کنیم کدام پروتئین درون سلول مسئول حفظ قابلیت تمایزیافته نبودن این سلول‌ها می‌باشد، با دست‌یابی به این امر در مبارزه با سرطان، موفق‌تر خواهیم بود و یا با دست‌یابی به جزئیات سلول‌هایی که تمایز یافته‌اند، می‌توانیم تمایز را در تومورها القا کنیم و رشد تومور را کاهش دهیم.

?یک پروتئین اختصاصی می‌تواند در تمایزیافته نبودن سلول‌های توموری نقش داشته‌باشد که قادر است بر ویژگی متاستازی و پاسخ تومور به درمان تأثیرگذار باشد. درواقع این گروه تحقیقاتی پیش از این مشاهده کرده‌بودند که چگونه یک پروتئین سلولی اختصاصی تحت عنوان گیرنده dioxin یا Ahr در فرایند تمایز سلولی دخالت دارد.

?این محققان، سل لاین‌هایی را از سلول‌های بنیادی سرطانی بیماران جدا کردند و مارکرهای توموری که در مدل‌های حیوانی یافته‌شده‌بود را در این نمونه‌ها جست‌وجو کردند. نتایجی که از مدل‌های حیوانی گرفته شده‌بود درمورد دو گروه بیمار مورد مطالعه نیز صدق می‌کرد؛ یک گروه مبتلا به سرطان کبد و گروه دیگر مبتلا به ملانوما بودند.

?در این بررسی مشاهده شد که میزان این پروتئین در سلول‌های سرطانی و سلول‌های غیرسرطانی یک بیمار متفاوت می‌باشد و هم‌چنین میزان آن در مراحل ابتدایی سرطان (سیروز کبدی یا hepatitis در بیماران مبتلا به سرطان کبد) نسبت به مراحل پیش‌رفته‌تر متفاوت بود.

?بنابر این مطالعه، این پروتئین می‌تواند هدف درمانی باشد چراکه کنترل آن، قابلیت پرتوانی سلول‌های بنیادی سرطانی را سرکوب می‌کند و تهاجم تومور را تعدیل می‌بخشد. هم‌چنین ملکول‌هایی شناسایی شده‌اند که در فعال‌سازی این پروتئین نقش دارند. این پروتئین می‌تواند در پیش‌رفت ابزاری برای پیش‌بینی و تحول سرطان‌های مذکور کاربرد داشته‌باشد.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

چگونگی عملکرد سلول‌های بنیادی سرطانی – اخبار زیست فناوری

۲/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن