بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

چگونگی عملکرد ماری جوآنا

ازآن‌جا که ماری جوآنا به صورت قانونی در آمریکا، هم برای تفریح و هم برای مقاصد درمانی به میزان زیادی استفاده می‌شود، لذا درک بهتر از تأثیر این ماده بر تکامل مغز، مسأله مهمی است.


استفاده طولانی‌مدت از ماده روان‌گردان ماری جوآنا سبب تغییراتی در سطح سلولی در قسمت پاداش مغز می‌شود، لذا حالت خوشایندی ایجاد می‌شود که ممکن است منجر به اعتیاد شود؛ این مطالعه ای است که بر روی جمعیتی از موش‌ها صورت گرفته‌است، نتایج به‌دست‌آمده می‌تواند درک بهتری از عملکرد ماری جوآنا در مغز به ما بدهد.

مواد مخدر بر روی قسمت (ventrotegmental area (VTA در مغز اثر می‌گذارند، ناحیه‌ای که غنی از نورون‌های دوپامینرژیک است. در VTA، نورون‌های گاباارژیک هم وجود دارند که در سیستم پاداش نقش مهاری دارند و سطوح دوپامین را تنظیم می‌کنند. دانشمندان دریافتند که تتراهیدروکانابینول (THC)، ماده شیمیایی موجود در ماری جوآنا، بر روی نورون‌های گاباارژیک موجود در ناحیه VTA اثر می‌گذارد. بررسی این فرایند در موش‌های جوان و سالخورده صورت‌گرفته‌است.

پژوهشگران دریافتند که اگر THC به صورت روزانه به مدت یک هفته مکرراً به موش تزریق شود، سبب می‌شود ریکاوری سیناپس‌های نورون‌های گاباارژیک در VTA متوقف شود. یافته‌ها حاکی از آن است که حضور مزمن THC می‌تواند عملکرد مهاری این سلول‌ها را تغییر دهد، لذا آزاد شدن دوپامین افزایش می‌یابد و لذت حاصل از مصرف ماری جوآنا را به دنبال خواهدداشت.

اخیراً اختلالات ناشی از مصرف مواد مخدر در ایالات متحده درحال افزایش است. با بررسی این نورون‌های گاباارژیک، یک هدف جدید و امیدوار کننده برای درمان این اختلالات، فراهم می‌شود.

  • مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

چگونگی عملکرد ماری جوآنا – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن