آبزی پروریبیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی کشاورزی

ژنتیک اسکالوپ های دریایی

?یکی از سودآورترین موجوداتی که در ایالت مین آمریکا صید می شود “اسکالوپ” است. صید اسکالوپ توسط جوامع محلی که در نزدیکی ساحل زندگی می کنند و با قایق های کوچک به صورت روزانه صورت می گیرد.اما تشخیص و تمایز تخمک، اسپرم، جنین و لارو اسکالوپ از بقیه دو کفه ای ها حتی در زیر میکروسکوپ مشکل است. بنابراین این سوال مطرح می شود که چگونه دانشمندان می توانند از این وقایع در اقیانوس های باز مطلع شوند؟


✅Skylar Bayer فارغ التحصیل رشته زیست شناسی دریایی از دانشگاه مین، به مدت شش سال در آزمایشگاه Richard Wahleدر مرکز دریایی Darling در حال مطالعه بر روی اسکالوپ ها بوده است. تحقیقات او سوالاتی راجع به تولید مثل اسکالوپ ایجاد نموده است. اسکالوپ ها تخمک ها و اسپرم ها را به صورت جداگانه در آب رها کرده و لقاح به صورتی خارجی بر اثر برخوردهای تصادفی اتفاق می افتد

✅این سوالات و با در دسترس بودن روش های تحلیلی جدید، منجر به شناخت Bayer از جهان در حال گسترش مرتبط به DNA و همکاری با Countway اکولوژیست میکروبی گردید. Countway ساختار میکرو جلبک ها، پروتوزوا، باکتری ها و همه موجودات میکروسکوپی را بررسی می کند. Bayer بر روی پلانکتون های جانوری بزرگتر (متازواآ) مانند تخم و اسپرم و لارو اسکالوپ و جداسازی توالی DNA از آنها مطالعه می کند. تشخیص مرحله میکروبی متازواآ پنجره ای جدید در این زمینه به روی محققان می گشاید.

?با حمایت مالی موسسه Maine Sea Grant، دانشمندان پروژه ای را برای شناسایی تخم ریزی اسکالوپ ها، بدون جمع آوری، برچسب زدن، ردیابی و به روشی کاملا متفاوت از روش های مرسوم، آغاز کردند. در این پروژه از تکنیک و روش شناخته شده واکنش های زنجیره ای پلیمرازی استفاده شد و بر قطعه ای از توالیDNA اسکالوپ کاری که قبلا انجام نشده بود، صورت پذیرفت. Bayer و Countway از این روش با موفقیت برای شناسایی اسکالوپ های تخم ریزی کرده در آزمایشگاه مرکز دریایی Darling استفاده کردند. مزیت استفاده از این روش تازه طراحی شده، توانایی آن برای افزایش مقدار DNA اسکالوپ در نمونه ها برای استفاده از آن در اندازه گیری فلورسنس می باشد.

تلاش برای به دست آوردن رویداد تخم ریزی در این زمینه در زمان واقعی پر مخاطره و به تلاش و زمان زیادی نیاز دارد، اما نتیجه نهایی ارزشمند است.
?امروزه علاقه به e-DNA یاDNA محیطی برای ارزیابی تنوع زیستی، تشخیص حضور گونه های مهاجم یا سمی و مطالعه الگوی مهاجرت در حال افزایش است.

لینک خبر:لینک خبر

نویسنده: حسن نژادحیدری

ژنتیک اسکالوپ های دریایی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن