بیوتکنولوژی پزشکیتوالی یابیژنومیکسمهندسی ژنتیک

ارتباط بین ژنوم انسان های نخستین و سلامتی انسان های امروزی

✅ شواهد نشان می‌دهد که گونه‌هایNeanderthal (انسان‌های اولیه) با Homo sapien (انسان خردمند) در ساختمان DNA شباهت‌هایی دارند. پژوهش‌های اخیر از وجود شواهد جدیدی از مشارکت ژنوم انسان‌های اولیه در ژنوم گونه‌های انسانی پیشرفته‌تر خبر می‌دهد. این حضور موجب تأثیر گسترده‌ای بر روی جنبه‌های مختلف فیزیولوژی انسان از کلسترول خون تا اسکیزوفرنی می‌شود.

? دانشمندان در غارهای کوروآتیا استخوان‌هایی با قدمت ۵۰۰۰۰ سال را کشف کردند. تعیین توالی نمونه‌های DNA به دست آمده نشان داد هنوز هم خیلی از ژن‌های آن‌ها به وسیله مردمی که در خارج از آفریقا زندگی می‌کنند، حمل می‌شود. این انواع تازه کشف شده با آرتریت روماتوئید، افزایش چربی‌های شکمی، سطح پلاسمایی کلسترول LDL و ویتامین D، اختلالات خوردن، اسکیزوفرونی و درجه تأثیر داروهای ضد روان‌پریشی مرتبط هستند.

? در تحقیقات گذشته برخی از انواع ژن‌ها کشف شده اثر محافظت‌کنندگی در مقابل بیماری‌ها داشتند. از نمونه‌های به دست آمده در کوروآتیا سه ژن مختلف شناسایی شدند که با هم یک ژن کامل را می‌ساختند. این کشف، دومین مورد است که توالی با کیفیتی از آن حاصل شده است؛ اولین مورد نمونه‌های ۱۲۲۰۰۰ ساله بود که در منطقه سیبری شناسایی شده بودند.

? دست‌یابی به ژن‌های انسان‌های اولیه موجب افزایش دانش ما از سبک زندگی آن‌ها خواهد بود؛ مثلاً بر اساس اطلاعات ژنتیکی مشخص شده که این انسان‌ها در گروه‌های ۳۰۰۰ نفری به‌صورت گروهی زندگی می‌کرده‌اند. انسان‌های اولیه که احتمالاً به علت‌های هم‌چون بیماری، گرسنگی و تغییرات آب‌و‌هوایی منقرض شده‌اند. به دست آوردن اطلاعاتی در مورد مشکلات سلامتی ‌اجداد انسان ها در شناخت راه‌های دست‌یابی به سلامتی گونه‌های H.sapian بدون شک تاثیرگذار خواهد بود.

? ژن‌هایی که انسان‌ها حامل آن هستند می‌توانند در شناخت تاریخ طولانی زندگی بشر مفید باشند. این تحقیقات مشخص کرد که گروه‌های مختلف مردم درصد DNA متفاوتی از انسان‌های اولیه را به ارث برده‌‌اند. مردم آسیای شرقی بیشترین سهم را با ۶/۲-۳/۲ درصد به خود اختصاص داده‌اند. درصد حضور ژن‌ها در بین مردمان آسیای غربی و اروپا ۴/۲-۸/۱ است. هم‌چنین مشخص شد که پیوند بین گونه‌ها‌ی Homeo sapian و Neanderthal قدمتی بیش از ۱۳۰۰۰۰ سال دارد.

?ترجمه: زمزم جوادی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

ارتباط بین ژنوم انسان های نخستین و سلامتی انسان های امروزی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن