ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکی

ژن‌ها، نشان‌دهنده پیش‌رفت آلرژی در افراد

✅ چگونگی پیش‌روی آلرژی در انسان تا حد زیادی به فاکتورهای ژنتیکی بستگی دارد. محققان مؤسسه ایمنولوژی از دانشگاه وین نشان دادند که ژن HLA-DRI در سلول‌هایT واکنشی مختص آلرژی، نقش مهمی در ایجاد آلرژی به mugwort دارد، البته با این فرض که شخص در معرض منبع ماده آلرژن قرار بگیرد.


?سرپرست این مطالعه Pickl، توضیح می‌دهد، این تصور که مولکول‌‌های HLA عموماً در بیماری‌های خودایمنی، عفونت‌های مزمن و آلرژی بسیار مهم هستند، هم‌چنان وجود دارد. در مطالعه اخیر، محققان وین برای اولین بار نشان دادند که از بین چهار مدل موش، آلرژی به mugwort فقط در موش‌های دارای ژن HLA-DRI ایجاد شد. چنان‌چه در این زمان، تعداد سلول‌هایT واکنشی مخصوص آلرژی بر سلول‌هایT تنظیمی غلبه کنند، نتیجه آن حمله انفجاری آسم و تشکیل پاتولوژیک ایمونوگلوبولینE مختص آلرژی خواهد بود. آلرژن‌های mugwort از طریق راه‌های هوایی وارد بدن می‌شوند.

?گروه تحقیقاتی وین در این مطالعه از موش‌های به اصطلاح انسانی استفاده کردند. Pickl می‌گوید: «این‌ها حیواناتی هستند که گیرنده‌های نوع انسانی از سلولT مختص آلرژن را دارند و نیز دارای مولکول‌های HLA انسانی برروی سلول‌های بیان‌کننده آنتی‌ژن هستند. بنابراین مدل جدید ما اولین مدلی است که شرایط انسانی را منعکس می‌کند».

?ایمنولوژیست‌های وین، قبلاً نشان داده‌اند که القای فاکتور رشد اینترلوکین۲ به سلول‌هایT، باعث تحریک سلول‌هایT تنظیمی شده و مانع از پیش‌رفت آسم آلرژیک می‌شود. Pickl اذعان می‌کند: «ما می‌دانیم که آلرژی در سیستم بدن در سطح مولکولی چگونه گسترش می‌یابد و در این صورت در موقعیت بهتری برای مداخله در پیش‌گیری و درمان آلرژی قرار داریم. این امر فرصت‌های بزرگی را در آینده برای واکسیناسیون افراد علیه آلرژی حتی در جهت پیش‌گیری در گروه‌های خطر فراهم می‌کند».

?شناسایی HLA به کمک یک تراشه آلرژی، ممکن است در آینده ریسک توسعه آلرژی در نوزادان را پیش‌بینی کرده و در صورت لزوم اقدامات درمانی در مراحل اولیه انجام شود. مدل توصیف شده در مطالعه اخیر مختص آلرژن‌های اصلی ناشی از mugwort است، ولی دانشمندان در حال تلاش برای توسعه سیستم‌های مشابه برای همه آلرژی‌ها هستند.

?مترجم: مژگان برات زاده

☑لینک خبر

☑لینک مقاله

☑عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑عضویت در کانال زیست فن

ژن‌ها، نشان‌دهنده پیش‌رفت آلرژی در افراد – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن