بیوتکنولوژی صنعتی

ژن‌های ریز جلبک‌ها به آن‌ها برای سازگاری با شرایط نامناسب اقیانوسی کمک می‌کند

✅ محققان بسیار در شگفت‌اند که چگونه ریز جلبک‌ها می‌توانند در دریاهای قطبی در شرایط اکستریم و در حال تغییر زنده بمانند. تحقیق جدید در DNA دیاتوم‌ها این را نشان داده است که احتمالاً این گونه با توانایی تغییر سریع در بیان ژن‌هایش می‌تواند برای بقا در هر شرایطی آماده شود. این تحقیق نشان می‌دهد که دیاتوم‌ها قادر به سازگاری با تغییرات سریع آب و هوایی هستند.


در هر فصل، اقیانوس جنوبی تغییرات شدیدی در نور، دما، شوری، گازهای ضروری و مواد مغذی را تجربه می‌کند؛ اما بسیاری از اشکال ریز جلبک‌ها، مانند دیاتوم‌ها (یک نوع ریز جلبک تک‌سلولی که معمولاً توسط یک پوسته سیلیکا پیچیده بسته شده است) در این محیط ناملایم، زنده مانده و رشد می‌کنند. به‌ تازگی، یک گروه از دانشمندان کشف کردند که چگونه این ریز جلبک‌ها در شرایط تهدیدکننده و متغیر منطقه قطبی زنده می‌مانند. نقشه‌برداری و تجزیه‌ و تحلیل کامل از مجموعه ژن‌های دیاتوم‌های قطبی cylindrus Fragilariopsis، نشان داد که دیاتوم‌ها به دلیل آرایش و تنوع در ژن‌هایشان می‌توانند با شرایط جدید محیطی سازگار شوند.

درون مجموعه ژن‌های F. cylindrus، آلل‌های متنوعی وجود دارند. بنابراین، هنگامی‌ که F. cylindrus در شرایط جدیدی قرار می‌گیرد، به‌ عنوان‌ مثال محیط بسیار گرم در مقایسه با یک محیط بسیار سرد، آلل‌های خود را متناسب با محیط و شرایط جدید بیان می‌کند. به‌ عنوان‌ مثال، هنگامی‌که F. cylindrus را به مدت هفت روز در تاریکی قرار داده شد، چندین ژن دخیل در فتوسنتز به‌ سختی بیان شدند اما زمانی که درجایی که تحت نور مداوم است، قرار می‌گیرند، این ژن‌ها با فرکانس بسیار بیشتری بیان شدند. شواهد اولیه نشان داده است که این واقعه در سیستم‌های قطبی گسترده است، همان‌طور که در دیاتوم‌های قطبی دیگر نیز دیده می‌شود، حتی در مرجان‌های گرمسیری نیز وجود دارد.

نمونه‌برداری از F. cylindrus چالش‌برانگیز نبود بلکه بزرگ‌ترین چالش این مطالعه بخش شناسایی و آنالیز هاپلوتایپ‌های متفاوت (آلل‌هایی که تمایل دارند با هم دیگر به نسل بعدی منتقل شوند) بود؛ زیرا ده سال پیش، زمان شروع این پژوهش، و ابزاری برای بررسی اختلاف هاپلوتایپ‌ها نبود؛ اما اکنون فنّاوری گسترش پیدا کرده است؛ مثلاً نرم‌افزار PacBio با خوانش توالی‌های بلند، به دانشمندان برای اجرای آنالیزهای موردنیاز کمک کرد.

?ترجمه: افسانه یاوری

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

ژن‌های ریز جلبک‌ها به آن‌ها برای سازگاری با شرایط نامناسب اقیانوسی کمک می‌کند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن