بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییژنومیکسسرطان

ژن‌های سرطان خون؛ کلیدهای پیشگیری نارسایی قلبی

? مطالعات جدید نشان داده است که ژن Run x1 بعد از یک حمله قلبی در عضلات آسیب دیده قلب افزایش می یابد.محققان دریافتند، موش‌هایی که توانایی محدودتری برای افزایش فعالیت Run x1 دارند ،دربرابر تغییراتی که سبب نارسایی قلبی می شوند مقاوم هستند.?بیماری‌های کرونری قلب عمده ترین دلیل مرگ و میر در جهان و سالانه مسبب حدود ۷۰۰۰۰ مرگ در بریتانیا هستند.بیش‌تر این مرگ‌ها به دلیل حمله قلبی هستند. (کم رسیدن خون به قلب سبب عوارض ماهیچه ای غیرقابل بازگشتی در قلب می‌شود.)

?با پیشرفت‌های اخیر ،افراد بیشتری پس از حمله  قلبی زنده می‌مانند اما آسیبی که برای ماهیچه قلب اتفاق می افتد این بیماران را مستعد بروز نارسایی‌ها می‌کند پس روش‌های درمانی جدید که بروز نارسایی‌ها را درپی سکته محدود می‌کنند مورد نیاز است.

?این مطالعه فقط نقش جدیدی از Run x1 را آشکار نمی‌کند بلکه استراتژی درمانی جدیدی برای بالا بردن توانایی پمپ کردن خون نشان می‌دهد و پیشرفت اینگونه ناتوانی‌های قلبی را کاهش می‌دهد.نقش Run x1 درمورد لوسمی و ایجاد سلول‌های خونی طبیعی قبلا مورد مطالعه قرار گرفته بود. اما تا به امروز اثرات آن درمورد قلب ناشناخته بوده است.

?ترجمه: مهرنوش لک

☑️ لینک خبر
☑️لینک دانلود مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

ژن‌های سرطان خون؛ کلیدهای پیشگیری نارسایی قلبی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن