بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکس

ژن‌های فضایی و تفاوت در دوقلو‌ها

✅ براساس تحقیقات ناسا زندگی یک ساله در فضا باعث ایجاد صدها تغییر در DNA فضانورد،اسکات کیلی شده است.ژن‌های فضایی و تغییرات ایجاد شده در بدن اسکات کیلی از زمانی که ایستگاه فضایی بین‌المللی را ترک کرده است با بدن برادر دوقلو خود که به عنوان کنترل کننده در زمین کار می‌کند به طور دقیقی مقایسه شده است.? برخی از تغییرات ایجاد شده نتیجه تغییر در رژیم غذایی، محیط، ایمنی فردی و دیگر فاکتورهایی هستند که به جاذبه کم‌تر در خارج جو زمین مربوط نمی‌شوند. %۹۳ از DNA اسکات کیلی بعد از بازگشت به زمین به حالت اولیه خود بازگشته است. اما هفت درصد باقیمانده دچار تغییرات دراز مدتی شده‌اند که به ژن‌های کنترل ایمنی، تعمیر DNA، تشکیل استخوان، کمبود اکسیژن و افزایش دی‌اکسید‌کربن در جریان خون مربوط می‌شوند. قرار گرفتن مجدد تحت جاذبه زمین باعث برگشت تغییرات بیولوژیک ایجاد شده به حالت اولیه خود می‌شوند. زمان برگشت‌پذیری بین چند ساعت تا ۶ ماه بعد از برگشت به زمین متغیر است.

? تلومرهای ( کلاهک‌های انتهایی کروموزوم‌ها که با پیری طبیعی مرتبط هستند) اسکات در خارج از جو بلندتر بودند. تنها بعد از ۴۸ ساعت بعد از بازگشت به زمین شروع به کوتاه شدن می‌کنند. البته براساس مطالعات ممکن است فضا هیچ‌گونه تأثیری را بر روی تلومرها ایجاد نکرده باشد و تغییر اندازه آن‌ها به خاطر رژیم سخت ورزشی و میزان کالری محدود شده‌ای مرتبط باشد که در زمان حضور اسکات در فضا دریافت می‌کرده است.

? یکی از مهم‌‌ترین علل ایجاد تغییرات در ژن‌های فضایی، هیپوکسیا(Hypoxia) است که نتیجه کمبود اکسیژن و افزایش سطح دی‌اکسید‌کربن است. آسیب و استرس میتوکندریایی، تغییر طول تلومر و آسیب DNA به علت محدودیت‌های تابش و رژیم غذایی، تشکیل کلاژن و استخوان به سبب جاذبه صفر و جابجایی مایع و فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی از جمله دیگر مواردی است که می‌تواند باعث ایجاد تغییرات شود.

? تفاوت‌های دیگری نیز بین برادران دوقلو مشخص شده است که شامل: کاهش توده بدنی و افزایش میزان فولات (به علت شیوه زندگی سالم‌تر در فضا)، تغییر در دقت و مهارت اسکات احتمالا به علت تعدیل گرانش، تشابه پاسخ سیستم ایمنی نسبت به واکسن آنفلونزا، افزایش میزان التهاب در اسکات (برخی از سیتوکین‌ها حتی تا ۶ ماه بعد از بازگشت به زمین هنوز هم فعالیت بالایی دارند)، تغییر میکروبیوم اسکات در فضا و حضور پروتئین‌های بیشتری در بدن اسکات برای تنظیم مایعات و تشکیل عضلات اسکلتی که از طریق ادرار دفع می‌شوند. میزان سطح سدیم نیز بالاتر است.

? مطالعه بر روی دوقلوها و دیگر نشانه‌های مربوط به سفرهای فضایی پیش درآمدی بر سفر به مریخ است که تقریبا سه سال به طول می‌انجامد.

? ترجمه: زمزم جوادی

لینک خبر
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

ژن‌های فضایی و تفاوت در دوقلو‌ها – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن