آفات و بیماری هابیوتکنولوژی کشاورزی

ژن جدید مقاومت به ویروس

ویروس موزاییک نیشکر (SCMV) از مهم ترین ویروس های حمله کننده به گیاهان خانواده پوآسه از قبیل ذرت، سورگوم و نیشکر است و باعث ایجاد کلروسیس (ابلق شدن برگ) و کاهش رشد زایشی و تولید محصول در این گیاهان می شود. پیشتر در ذرت یک جایگاه صفت کمی (QTL) با نام Scmv1 برای مقاومت به این ویروس شناسایی شده بود. اخیراً پژوهشگران چینی موفق شدند ژن مسئول مقاومت و پروتئینی که کد می کند را شناسایی کنند.


سه نوع مقاومت علیه ویروس ها در گیاهان شناسایی شده است: ۱- مکانیسم های خاموش کننده ژن های ویروسی در میزبان که مقاومت مقطعی ایجاد می کند ۲- مقاومت های فعال با ژن های غالب و ۳- مقاومت با ژن های مغلوب از طریق ناهمخوانی عوامل ویروسی با پروتئین های هدف در میزبان. از این میان اصلاح نباتات تنها برای ایجاد مقاومت نوع دوم انجام می شود. تاکنون هیچ ژنی که مقاومت نوع دوم علیه SCMV ایجاد کند شناسایی و کلون نشده بود.

ژن تازه کشف شده ، یک نوع پروتئین تئوردوکسین (Trx) کد می کند که نقش چپرونی دارد. در مطالعه اخیر مشخص شد که میزان مقاومت با میزان بیان ژن رابطه مستقیم داشته و همین طور نقش این پروتئین، مستقل از مسیرهای مرتبط با هورمون های گیاهی مانند سالیسیلیک اسید و جاسمونیک اسید است. از این رو این ژن ، از مکانیسم سلولی کاملاً جدیدی برای ایجاد مقاومت به ویروس ها استفاده می کند که می تواند برای کشف مسیرهای مقاومت جدید مورد توجه واقع شود.

ترجمه : محسن رحیمی نژاد

لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن