ژن درمانیمهندسی ژنتیک

ژن درمانی به کمک مولکول RNA

محققان دانشگاه کمبریج توانستند به کمک ژن‌درمانی، ژن‌های کارآمد را به منظور جایگزینی با ژن­‌های جهش‌یافته، به سلول‌ها وارد نمایند. این عمل می‌تواند بسیاری از انواع بیماری‌ها را درمان کند. برای انتقال ژن‌ به درون سلول‌ها از DNA استفاده می‌شود اما امروزه دانشمندان در تلاش هستند تا RNA را جایگزین نمایند؛ چراکه کار کردن با RNA آسان‌تراست. زیست‌ مهندسان دانشگاه MIT در آزمایشی توانستند اطلاعات ساخت پروتئین‌های مطلوب خود را بر روی مولکول‌های RNA دست‌ساخت، تنظیم کنند. این روش به پزشکان کمک می‌کند تا بتوانند روش‌های درمان مناسبی را برای بیماران تجویز نمایند.


تاکنون، ژن‌درمانی‌های انگشت‌ شماری در انسان صورت گرفته است و محققان در تلاشند تا بتوانند از این روش در درمان بیماری‌هایی نظیر: کم خونی داسی شکل، هموفیلی و  نیز بیماری‌های مادرزاد مربوط به چشم، استفاده نمایند.

مولکول DNA ابزاری است که کار کردن با آن دشوار است؛ زیرا نانو ذرات حامل این مولکول، پس از ورود به درون سلول باید به سوی هسته حرکت کنند که این عمل گاهی می‌تواند ناکارآمد باشد. از ویروس‌ها نیز برای انتقال DNA استفاده می‌شود هرچند که کشت آن­‌ها نیز سخت و هزینه‌بر است و نیز می‌توانند واکنش ایمنی ایجاد نمایند. گاهی DNA ی را مستقیم به درون ژنوم میزبان تزریق می‌کنند که این عمل کاربرد ژن را محدود می‌سازد.

به کمک مولکول mRNA می‌توان راهی مستقیم جهت تغییر حالت ژن سلول‌ها، به کار گرفت. در تمامی سلول‌ها، mRNA، رونوشت‌های ساخته شده از DNA را به سوی ریبوزوم‌ها حمل می‌کند تا براساس اطلاعات ذخیره شده در آن‌ها، پروتئین‌ها ساخته شوند. به کمک این روش می‌توان ساخت پروتئین‌های مطلوب را بدون استفاده از ژنوم درون هسته، تحریک کرد.

برای بهبود کیفیت ژن‌درمانی، محققان ژن‌های مطلوب را در تک رشته‌ای از RNA قرار دادند تا پروتئین‌های مدنظر خود را تولید کنند. آن‌ها همچنین اثر داروی doxy cycline را بر روی این فرآیند بررسی کردند. مولکول‌های RNA دست‌ساخت می توانند در درمان سرطان ریه نقش داشته باشند. محققان در آزمایشی، ژن‌های مطلوب را در RNA دست‌ساخت قرار دادند و آن را به سلول‌های سرطانی هدف در شش‌ها منتقل کردند. به این طریق سلول‌های T فعال شدند تا از تقسیم بی‌رویه‌ی سلولی جلوگیری نمایند.

به کمک مولکول‌های RNA دست‌ساز، پزشکان می‌توانند مقدار دوز مصرفی داروها را برمبنای پاسخ‌دهی بدن بیمار، تنظیم نمایند. این مولکول‌ها همچنین می‌توانند در خاموش کردن ژن‌های دخیل در تولید پروتئین‌هایی که با تحریک بیش از حد سیستم ایمنی ایجاد می‌شوند، نقش داشته باشند.

در آینده محققان امیدوارند که بتوانند مدارهای پیچیده‌تری را بسازند تا هر دو عمل تشخیص و درمان را دارا باشند. یعنی ابتدا مسئله را (مانند تشکیل تومور) بررسی کرده و سپس داروی مناسب را تولید کنند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن