افزایش بهره وریبذرزیست تودهسوخت زیستیمهندسی ژنتیک

کشف ژن عامل افزایش عملکرد بذر در ذرت

محققان انستیتوی بیوتکنولوژی فلاندر بلژیک، ژنی را کشف کردند که به طور قابل توجهی رشد بوته و عملکرد بذر در ذرت را افزایش می‏دهد.


بررسی عملکرد گیاه به دلیل افزایش بروز شرایط آب و هوایی که تاثیر زیادی بر کشاورزی دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است. نتایج حاصل از آزمایش های مزرعه ای انجام شده طی دو سال در کشورهای بلژیک و ایالات متحده آمریکا نشان می‏دهد این ژن می‏تواند عملکرد بذر در دورگه های ذرت را ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش دهد.

امروزه هیچ محصولی در جهان بیش از ذرت کشت نمی‏شود. در سرتاسر جهان، سالانه ۱۸۰ میلیون هکتار ذرت با تولید حدود ۱ میلیارد تن کاشته می‏شود. کشت ذرت در بلژیک با مساحت ۲۴۰۰۰۰ هکتار، پیشرفت قابل توجهی در طول چند دهه گذشته داشته است و یکی از رایج ترین محصولات در حال رشد می‏باشد. ذرت در درجه اول به عنوان خوراک دام و مصرف انسان کشت داده می‏شود و به میزان کمتر به عنوان یک منبع سوخت زیستی مورد استفاده قرار می‏گیرد. بررسی ارقام جدید ذرت برای حفظ تولید ذرت کافی با در نظر گرفتن افزایش درجه حرارت به سبب گرمایش جهانی از اهمیت زیادی برخوردار است. با انتخاب ژن عامل افزایش رشد، اصلاحگران میتوانند گیاهان زراعی بهبودیافته را که برداشتی مطمئن -حتی در تغییرات آب و هوایی- به همراه دارند، توسعه دهند.
محققان بلژیکی به رهبری پروفسور Dirk Inze و دکتر Hilde Nelissen، در حال بررسی مکانیسم مولکولی رشد برگ ذرت هستند. توسعه برگ، طرحی برای فرایندهای رشد گیاه است. در واقع، آگاهی از چگونگی رشد برگ ها، به طور کلی اطلاعات زیادی در مورد رشد گیاه فراهم می‏کند. محققان، ژنی را در ذرت به نام PLA1 کشف کردند که به طور قابل توجهی رشد گیاه و اندازه اندام های گیاهی مانند برگ ها و هم چنین چوب ذرت را افزایش می‏دهد. Dirk Inze می‏گوید: “ما توانستیم با افزایش بیان ژن PLA1 در گیاه، به طور قابل توجهی زیست توده و تولید بذر را که در همان منطقه منجر به افزایش عملکرد از ۱۰ به ۱۵ درصد می‏شود، افزایش دهیم.”

تحقیقات علمی در سطح سلولی نشان داد که PLA1 زمان رشد گیاه را طولانی می‏کند. Hilde Nelissen بیان می‏دارد: “گیاهان دارای ژن PLA1 برای مدت زمان بیشتری رشد می‏کنند؛ به این معنی که بزرگتر شده و بذر بیشتری تولید میکنند و این میتواند به نفع مزرعه داران باشد.” آزمایش های متعدد انجام شده در بلژیک و ایالات متحدده نشان دادند که PLA1، زیست توده و عملکرد بذر را در لاین های خالص ذرت و دورگه ها افزایش می‏دهد.

ترجمه: نوروزی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن