بیوتکنولوژی پزشکی

کشف دو ژن کلیدی دخیل در تهوع دوران بارداری

✅ اکثر زنان درجاتی از تهوع صبحگاهی را طی دوران بارداری خود تجربه می‌کنند اما در حدود 2 درصد زنان باردار این شرایط شکل جدی‌تر و آزاردهنده‌تری به‌خود می‌گیرد.


?در برخی موارد شرایط به‌حدی جدی می‌شود که به‌آن hyperemesis gravidarum گفته‌ می‌شود. محققان دانشگان UCLA در یکی از آخرین مطالعات خود از وجود دو ژن مرتبط با hyperemesis gravidarum سخن می‌گویند. این دو ژن که GDF15 وIGFBP7 نام دارند در روند تکامل جفت و در مراحل اولیه بارداری و تنظیم اشتها نقش ایفا می‌کنند.

?دکتر Marlena Fejzo اظهار داشت: «درگذشته باور بر این بوده‌است که هورمون‌های بارداری، گنادوتروپین‌های کوریونی انسان یا استروژن عامل اصلی تهوع و استفراغ هستند در حالی‌که مطالعه‌ی ما شواهدی در راستای تأیید این باور پیدا نکرده‌است». دو ژن مطرح شده در این مطالعه به‌طور اتفاقی با اختلالی به‌نام Cachexia مرتبط هستند. Cachexia اختلالی است که با ضعف عضلانی و کاهش وزن همراه است که سبب مرگ در 20 درصد بیماران مبتلا به سرطان می‌شود و علائمی مشابه با hyperemesis gravidarum دارد. از جمله علائم hyperemesis gravidarum می‌توان به کاهش وزن سریع، سوء‌ تغذیه و افت آب بدن به‌دنبال تهوع و استفراغ‌های مداوم اشاره کرد.

?داروهای مصرفی حال‌حاضر نه‌تنها در بهبود این اختلال مؤثر نبوده بلکه می‌تواند منجر به صدمات جبران‌ناپذیری به مادر و فرزند شوند. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که تهوع و استفراغ جدی طی دوران بارداری می‌تواند منشأ ژنتیکی داشته‌باشد.

?در این مطالعه، تیم تحقیقاتی، تفاوت‌های موجود در DNA را  بین دو گروه از زنان باردار، یک گروه واجد تهوع دوران بارداری و دیگری فاقد آن مورد بررسی قرار دادند. تغییرات ژنتیکی مربوط به ژن‌های GDF15 وIGFBP7 با شرایط پاتولوژیک hyperemesis gravidarum مرتبط بوده‌ و نتایج حاصل از این تحقیق مجدداً از طریق مطالعه مستقل دیگری روی زنان دچار تهوع بارداری مورد تأیید قرار گرفته‌است. در مطالعه‌ی دیگری محققان سطوح بالا و غیرطبیعی پروتئین‌های GDF15 وIGFBP7 در زنان مبتلا به تهوع بارداری را به‌اثبات رساندند.

?قدم بعدی در این مسیر این است که آیا تغییر سطوح پروتئین‌های GDF15 وIGFBP7 می‌تواند به‌طور ایمن و بدون ایجاد هیچ‌گونه عارضه‌ای سبب کاهش تهوع و استفراغ دوران بارداری شود یا خیر؟!

?مترجم: مونا تقی زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

کشف دو ژن کلیدی دخیل در تهوع دوران بارداری – اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن