بیوتکنولوژی پزشکیسلول های بنیادی

ژن HLF از سلول‌های بنیادی خون محافظت می‌کند

✅ژن HLF برای نگاه داشتن سلول‌های بنیادی خون در حالت استراحت ضروری است، این حالت برای عملکرد طبیعی سلول‌های خونی ضروری است. نتایج به‌دست‌آمده تأییدی بر مطالعات قبلی است که نشان داده‌بود ژن HLF در تشکیل خون اهمیت دارد. نتایج حاصل از این پژوهش در زمینه پیوند مغز استخوان و آگاهی راجع‌به پیش‌رفت لوسمی کاربرد دارد.


?حفظ فرایند تولید خون به‌خصوص در شرایطی مانند جراحت، شیمی درمانی یا پیوند، بستگی به تعداد محدودی از سلول‌های بنیادی در مغز استخوان دارد. سلول‌های بنیادی خون این ویژگی منحصربه‌فرد را دارند که قادرند به انواع سلول‌های خونی تمایز یابند.

?برای این‌که سلول‌های بنیادی خون در تمام طول عمر عملکردشان حفظ شود، اکثرشان در حالت استراحت نگاه داشته می‌شوند؛ به‌این ترتیب از فرسودگی و اثرات خارجی در امان می‌مانند. بااین حال، سلول‌های بنیادی خون می‌توانند در شرایطی مانند تروما به‌سرعت تقسیم شوند و خون‌سازی کنند.

?دکتر Magnusson محقق این مطالعه می‌گوید:« با شناسایی فاکتورهای کنترل‌کننده سلول‌های بنیادی، دانش ما پیرامون گسترش این سلول‌ها در شرایط خارج از بدن ارتقا خواهد یافت. مدت زیادی است که در زمینه سلول‌های بنیادی خون، این یکی از اهداف اصلی است تا بتوان بااستفاده از آن، امکان پیوند خون را مثلاً در زمانی‌که سلول‌های بنیادی خون‌ساز یا دهنده خون وجود ندارد. به‌علاوه درک ما از چگونگی آغاز لوسمی بیش‌تر خواهد شد».

?پیش از این در چندین مطالعه مشخص شده‌بود که ژن HLF به‌عنوان تنظیم‌کننده سلول‌های بنیادی در تشکیل خون هم در شرایط نرمال و هم در شرایط کارسینوژنیک می‌باشد. محققان با مطالعه موش‌هایی که فاقد ژن HLF بودند دریافتندکه سلول‌های بنیادی خون در آن‌ها فعال بودند و زمان استراحت کوتاهی داشتند. این موش‌ها در حالت عادی مشکلی نداشتند اما در شرایطی که به‌دنبال یک آسیب خارجی مانند درمان سایتواستاتیک، موش نیاز به خون جدید دارد، دوام نمی‌آورد. در این شرایط تمام سلول‌های بنیادی خونی ازبین رفتند. بدون ژن HLF، سلول‌های بنیادی خونی مدت زیادی دربرابر چنین شرایط استرسی دوام نمی‌آورند.

?مطالعه مشابهی نشان داد که اگر ژن HLF در زمان مناسب خاموش نشود، عملکرد طولانی مدت سیستم ایمنی را مختل می‌کند که می‌تواند زمینه‌ای برای ابتلا به لوسمی باشد.

?مطالعات نشان داده‌است که سلول‌های بنیادی سرطانی که منجر به سرطان خون می‌شوند، ژن HLF را به‌میزان زیادی بیان می‌کنند. پس می‌توان به این سؤال پاسخ داد که چرا سلول‌های بنیادی سرطانی به درمان سایتواستاتیک مقاوم هستند.

?این محققان قصد دارند در قدم بعدی مشخص کنند که ژن HLF ازطریق چه سیگنال‌هایی فعالیت این سلول‌های بنیادی را تنظیم می‌کنند.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

ژن HLF از سلول‌های بنیادی خون محافظت می‌کند – اخبار زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن