اقتصاد زیستی

نزاع بر سر کارآمدی روش‌های جدید تشخیصی

نزاع بر سر کارآمدی روش‌های جدید تشخیصی - اخبار زیست فناوری نزاع بر سر کارآمدی روش‌های جدید تشخیصی

زمانی توالی‌یابی DNA به صورت فردی این نوید را داد که باعث افزایش داروهای اختصاصی برای افراد شود.

دانشمندی به نام Venter که پیشتاز ژنومیک انسانی است، در ادامه فعالیت‌هایش شرکتی بنام Health Nucleus در کالیفرنیا تاسیس کرده که ادعا می‌کند می تواند مشکلات تشخیص داده نشده مربوط به سلامت را به وسیله ترکیب آنالیزهای DNA با نوعی بررسی با هزینه ۲۵۰۰۰ دلار، شامل یک اسکن MRI تمام بدن، غربالگری متابولومیک، نظارت مستمر قلب به مدت ۲ هفته، بررسی نژادی، توالی‌یابی میکروبیوم و یک مجموعه از تست‌های آزمایشگاهی استاندارد، شناسایی کند.
T.me/zistfan
اخیراً Venter و همکارانش مقاله‌ای را منتشر کردند که داده‌های پروژه جدید را ارائه می‌دهد. طبق ادعا، در این مطالعه انجام غربالگری «بیماری‌های مزمن مرتبط با سن و نیازمند به توجه پزشکی فوری (کمتر از ۳۰ روز)» را در ۸% از ۲۰۹ فرد شرکت کننده نشان داده و MRI در ۲% از شرکت‌کنندگان مراحل اولیه سرطان را تشخیص داد. با این حال نتایج ارائه شده حالت رسمی به خود نگرفته‌اند.

یکی از رسانه‌ها نیز گفت که گروه Venter می‌تواند بوسیله اسکن ۲۰ ناحیه از مغز، بیماری‌های آلزایمر را ۲۰ سال زودتر شناسایی کرده و به علاوه بررسی‌های آنها می‌تواند تومورها را زود تشخیص دهد.

منتقدان این ادعا به یک سری از مشکلات مانند آسیب‌های فیزیولوژیکی، هزینه‌های پزشکی بالا و آزمایشات غیرضروری اشاره می‌کنند. آنها می‌گویند پذیرش اصطلاح «پزشکی دقیق» بسیار دشوار است و ژنوم به تنهایی تمام داستان را به شما نمی‌گوید. شما واقعاً باید نشان دهید که می‌خواهید به مردم کمک کنید. در مقابل طرفداران می‌گویند نگرانی در رابطه با این تشخیص کاملاً اغراق شده است. این مطالعه کاملاً بحث برانگیز باقی‌مانده و به لزوم اثبات دقیق ادعاهای پزشکی برای ایجاد مقبولیت عمومی اشاره می‌کند

نویسنده: محمد رضازاده

☑️ منبع

کانال اقتصاد زیستی

نزاع بر سر کارآمدی روش‌های جدید تشخیصی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن