صفحه اصلی بیوتکنولوژی کشاورزی افزایش ارزش غذایی روشی نوین برای بهبود کارایی نیتروژن و افزایش عملکرد در برنج

روشی نوین برای بهبود کارایی نیتروژن و افزایش عملکرد در برنج

0
0
65
روشی نوین برای بهبود کارایی نیتروژن و افزایش عملکرد در برنج - اخبار زیست فناوری

✅کودهای شیمایی نیتروژنه هم‏چون نیترات و آمونیوم عملکرد محصول در هکتار را افزایش می‏دهند. اما آب‏شویی نیتروژن یک معضل اصلی برای سلامت محیط‏زیست و انسان است؛ زیرا گیاهان تنها ۴۰ درصد نیتروژن را جذب می‏کنند و مابقی آن وارد هوا، خاک و آب‏ می‏گردد. با این پدیده، آب‏های زیرزمینی و شیرین رفته رفته آلوده می‏شوند. به علاوه، استفاده زیاد از کودهای نیتروژنه باعث تأخیر در گل‏دهی و آسیب‏پذیر کردن گیاه به سرمای دیررس می‏شود.

?مطالعات اخیر در زمینه بهبود کارایی نیتروژن در گیاه برنج باعث شناسایی یک عامل انتقال‏دهنده نیتروژن (NRT) شده که می‏تواند به نگرانی‏هایی هم‏چون گلدهی با تأخیر یا سرمای دیرس پاسخ دهد. مطالعه انجام‏شده توسط Wang و همکاران سبب شناسایی یک ژن انتقال‏دهنده در برنج به‏نام OsNRT1.1A شده است که هم کارایی نیتروژن و هم زمان گلدهی در گیاه را تحت تأثیر قرار می‏دهد. این مقاله که در مجله معتبر The Plant Cell چاپ شده است، نشان می‏دهد که لاین‏های موتانت‏ این ژن کارایی پایینی در استفاده بهینه از نیتروژن دارند. به علاوه، این موتانت‏ها ۸۰ درصد دانه کمتری از برنج معمولی (شاهد) تولید می‏کنند.

?امّا بیش‏بیان این ژن باعث می‏شود که گیاه بلندتر، سبزتر و داری زیست‏توده بیشتری نسبت به برنج معمولی باشد. این گیاهان همچنین مقدار جذب بالایی از آمونیوم و نیترات را از محیط هیدروپونیک نشان دادند. مطالعات چندساله گیاهان با ژن OsNRT1.1A بیش‏بیان، مقدار عملکرد بالایی (۳۰ و حتی ۶۰ درصد بیشتر) نسبت به گیاهان معمولی داشتند. این گیاهان همچنین یک تا دو هفته زودتر به گلدهی می‏رفتند.

?نویسنده مسئول این مقاله پروفسور Chengcai Chu بیان می‏کند که طی ۱۰۰ سال اخیر، استفاده از کودهای نیتروژنه یکی از موثرترین ابزارها برای افزایش محصول در گیاهان بوده است. تخمین زده می‏شود که هرساله در حدود ۱۲۰ تن کود نیتروژنه در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می‏گیرد، که نقش به‌سزایی در آلودگی محیط‏زیست به نیتروژن ایفا می‏کند. بهره‏گیری از عواملی همچون ژن OsNRT1.1A می‏تواند نقش مهمی هم در جذب نیتروژن و هم گلدهی زودهنگام داشته باشد، که هر دو مورد از عوامل بسیار مهم و مطلوب برای تولیدات کشاورزی هستند.

?مورد جالب توجه دیگر این است، که افزایش بیان این ژن حتی در پهن‏برگ‏ها تأثیر مثبتی در افزایش عملکرد و دانه دارد. این نتایج بر روی گیاه مدل آرابیدوپسیس هم در شرایط گلخانه ای و هم در شرایط مزرعه تأیید شده است. گمان می‏رود بیش‏بیان این ژن در گیاهان دیگر نیز می تواند دو ویژگی مطلوب یعنی افزایش کارایی جذب نیتروژن و تسریع در گلدهی را تضمین کند.

#کارایی_مصرف_نیتروژن

?ترجمه: داور عابدینی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

روشی نوین برای بهبود کارایی نیتروژن و افزایش عملکرد در برنج – اخبار زیست فناوری

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری توسط علی چوپانی
بارگذاری در افزایش ارزش غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

واکسیناسیون HPV در آمریکا

حدود 80 میلیون آمریکایی، یعنی یک نفر از هر چهار نفر، به وسیله ویروس پاپیلومای انسانی یا HP…