بیوتکنولوژی پزشکی

کاربرد تکنیک ویرایش ژن (CRISPR-Cas9) در مطالعه تکامل جنین انسان

✅تحقیقات جدید دانشمندان که به کمک تکنیک ویرایش ژن انجام شده، نقش مهم یک ژن جدید را در تکامل جنین انسان نشان می‌دهد.


?بر اساس گزارش چاپ‌شده در مجله نیچر، تکنیک کریسپر CRISPR-Cas9 که تکنیکی برای اصلاح ژنوم است، توسط گروهی از دانشمندان برای مطالعه نقش ژن OCT 4 در تکامل جنین نارس انسان مورد استفاده قرار گرفته است. یافته‌های این مطالعه، چشم‌انداز جدیدی را در رابطه با مکانیسم‌های مولکولی کنترل‌کننده فرایند تشکیل جنین ایجاد می‌نمایند.

?شواهد علمی بیانگر این هستند که کریسپر CRISPR-Cas9 یا تکنیک اصلاح ژنوم را می‌توان برای ارزیابی عملکرد ژن‌ها، در مراحل اولیه تکامل انسان استفاده نمود.

?در طول تکامل اولیه انسان، سلول لقاح یافته ( تخمک بارورشده ) به بلاستوسیست تبدیل می‌شود که دربردارنده ۲۰۰ – ۳۰۰ سلول با نقش‌های متمایز است. برخی از این سلول‌ها به‌ عنوان سلول‌های اپی‌بلاست با توانایی‌های متعدد شناخته می‌شوند که ادامه فرایند تشکیل جنین را بر عهده دارند، در حالی‌ که بقیه سلول‌ها، سلول‌های جنینی مازاد هستند که به تشکیل جفت و کیسه نطفه کمک می‌نمایند. با این‌ حال مکانیسم‌های عمل این سلول‌های نارس سرنوشت‌ساز، هنوز مبهم است.

?این تصور وجود داشته که ژن OCT 4 برای بهره‌مندی سلول‌های انسانی از توانایی‌های متعدد و همچنین برنامه‌ریزی مجدد آن‌ها مورد نیاز باشد، اما عملکرد این ژن در جنین نارس انسان به‌ وضوح قابل‌ درک نبوده است.

?در این رابطه، دکتر «کتی نیاکان» و همکارانش از روش بهینه اصلاح ژنوم CRISPR-Cas9 برای هدف قرار دادن ژن OCT 4 در سلول‌های لقاح یافته انسانی که به‌صورت مازاد و به‌ منظور معالجه ناباروری اهدا شده بودند، استفاده نمودند. این محققان اثبات کردند که ژن OCT 4 برای تکامل اولیه انسان ضروری است و هنگامی‌که بیان آن متوقف شود، تکامل بلاستوسیست به خطر می‌افتد.

?این محققین همچنین نقش ژن OCT 4 را در بیان ژن‌های موجود در سلول‌های متعدد جنینی که بعدها جفت را تشکیل می‌دهند و نیز نقش ژن‌های دارای توانایی‌های متعدد را که تعریف‌کننده اپی‌بلاست هستند، کشف نموده‌اند.

?پژوهشگران فوق نتیجه گرفته‌اند که مطالعه آن‌ها چارچوبی برای تحقیقات آینده فراهم می‌کند که می‌تواند درک ما از رشد جنین انسان را افزایش دهد و درنهایت منجر به توسعه بیشتر درمان با استفاده از سلول‌های بنیادی و همچنین درمان‌های IVF شود.

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کاربرد تکنیک ویرایش ژن (CRISPR-Cas9) در مطالعه تکامل جنین انسان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن