مطالعات پایه

کاربرد دیگری از فناوری میکروسیال: برهمکنش ریشه و محیط

“اندام روی تراشه” (organ on a chip) اصطلاحی است که به فناوری شبیه سازی برهمکنش های اندام ها یا بافت های زنده با یکدیگر و با محیط پیرامون روی یک تراشه میکروسیال اطلاق می شود. این فناوری در عالم پزشکی، برای بررسی تأثیر داروها بر اندام های مختلف به شکل یک‏جا بسیار نویدبخش است و هزینه های مطالعات بالینی را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد.


کاربرد این فناوری اخیرا برای بررسی برهمکنش اندام های مختلف گیاهی با یکدیگر و با محیط نیز بررسی شده است. پیشتر پژوهشگران برای بررسی نقش محیط در القای ریشه زایی ، با یک رویکرد کاملاً تقلیل گرایانه ، از محیط های کشت مصنوعی برای کشت ریشه استفاده می کردند که فاقد شرایطی است که در طبیعت رخ می دهد. پژوهشگران سوییسی یک دستگاه میکروسیال برای این منظور ابداع کرده‏اند.

در این دستگاه ، ریشه ها در محیط شبیه‏سازی شده با محیط طبیعی رشد می‏کنند و تحت تنش دلخواه پژوهشگر قرار می‏گیرند تا پاسخشان به این تنش‏ها بررسی شود. محیط مورد نیاز در سیالی که حول ریشه ها در جریان است قابل شبیه ‏سازی است. حتی می‏توان تأثیرات فضایی غلظت مواد مختلف را بر رشد ریشه با جریان دو مایع با ترکیبات مختلف از دو سمت ریشه سنجید. این دستگاه dfRootChip نام گرفته است.

ریشه زایی و تکوین ریشه‏های جانبی در پاسخ به محیط ، با روش‏های پیام‏رسانی پیچیده‏ای کنترل می‏شود که هنوز بخش اعظم آن ناشناخته مانده است. این دستاورد با قابلیت شبیه‏سازی و رهگیری همزمانی که در اختیار می گذارد، به توسعه تحقیقات آینده در این زمینه کمک خواهد کرد.

آماده سازی: محسن رحیمی‌نژاد

لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن