بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسلول های بنیادی

کاربرد سلول‌های بنیادی در درک چگونگی سقط جنین

سلول‌های بنیادی همه کاره می‌توانند به محققان کمک کنند تا مکانیسم‌های بیولوژیکی که در پس حاملگی‌های ناموفق وجود دارد را بهتر درک کنند


محققان انگلیسی، سلول‌هایی را از موش های بسیار جوان برداشت کردند و آن‌ها را به سلول‌های بنیادی تبدیل کردند و از طریق روش‌های شیمیایی، مانع از بالغ شدن آن‌ها شدند و لذا این سلول‌ها در سطح بسیار جوان و پایه‌ای باقی ماندند. این سلول‌ها توانایی‌های گسترده‌ای دارند( EPSCs ) چراکه برخلاف سایر سلول‌های بنیادی موجود در محیط آزمایشگاه، قادر به ایجاد جفت و کیسه زرده هستند. این‌ها بافت‌هایی هستند که برای حفاظت از جنین و تکامل آن‌ها ضروری هستند و بسیاری از بارداری‌های ناموفق به علت اختلالات ناشناخته در این بافت‌ها رخ می‌دهد.

محققان هم‌چنین دریافتند که روش‌های شیمیایی مشابه می‌تواند انواع دیگر سلول‌های بنیادی را نیز به سلول‌های بنیادی پرتوان در سطح EPSCs تبدیل کند. این به آن معناست که محققان قادرند سلول‌های بنیادی جنینی( که از جنین‌های بالغ‌تر گرفته شده‌اند ) و سلول‌های بنیادی پرتوان القایی( که از سلول‌های بالغ پوست یا هرجای دیگر گرفته شده‌اند ) را به EPSCs تبدیل کنند. درواقع آن‌هل می‌توانند تمام خاطرات این سلول‌ها را پاک کنند و آن‌ها را به صورت یک صفحه کاملاً سفید تبدیل کنند!

یکی از محققان اظهار داشت: این یک مطالعه بسیار شگفت‌انگیز است که به مؤسسات، این امکان را می‌دهد که از جنین انسانی، EPSCs بسازند و چنین منبعی، ما را در فهم این موضوع که چگونه جنین در حال تکامل، دربرابر محیط نامناسب رحم محافظت می‌شود؟ و درنهایت می‌تواند منجر به یافتن روش‌های درمانی جدید برای ممانعت از سقط جنین شود.

مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

کاربرد سلول‌های بنیادی در درک چگونگی سقط جنین – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

2 دیدگاه

  1. ترجمه صحیح از توتی پوتنت همه توانی است و به نظر میرسد ترجمه همه کاره صحیح نباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن