کاربرد سلول‌های ایمنی در درمان سرطان سینه

زنان مبتلا به سرطان پیشرفته پستان پس از درمان با استفاده از سلول های ایمنی خود، بهبود چشمگیری داشته‌اند. این اولین بار است که این روش درمانی در سرطان سینه به کار گرفته شده است و ممکن است در درمان افراد مبتلا به سایر سرطان‌ها، حتی بعد از متاستاز آن به سایر قسمت‌های بدن نیز مؤثر باشد.


خانم Judy Perkins در فلوریدا دچار سرطان سینه‌ای بود که علی‌رغم هفت نوع درمان، به اندام های دیگر نیز گسترش یافت و در طول کبد ضایعاتی به اندازه توپ تنیس مشاهده شد و احتمالاً تا ۲ یا ۳ ماهه آینده یاعث مرگ او می‌شد، اما با استفاده از یک روش جدید برای تقویت سیستم ایمنی، تومورهای Perkins در طی ۶ هفته به نصف مقدار اولیه‌ی خود کاهش یافتند و یک سال بعد ناپدید شدند.

هدف این روش درمانی جهش‌های ژنتیکی است که توسط سلول‌های سرطانی ایحاد می‌شود؛ این جهش‌ها در بیماران مختلف، متفاوت بوده و برخی از آن‌ها باعث تغییر در پروتئین‌های سطح سلول می‌شود. این پروتئین‌های سطحی می تواند توسط سیستم ایمنی تشخیص داده شده و در نتیجه موجب حمله به سلول های سرطانی شود. اما این واکنش ایمنی معمولاً به تنهایی برای مبارزه با سرطان کافی نیست. ایجاد یک پاسخ ایمنی قدرتمند، هدف اصلی برای درمان جدید سرطان است.

 یکی از روش‌های موفق، تکثیر لنفوسیت ‌های بیمار در آزمایشگاه و بازگرداندن آن ‌ها به بیمار است؛ این روش برای سرطان‌هایی با جهش‌های زیاد مانند سرطان پوست و ریه‌ ، موفق بوده است. ولی سرطان پستان جهش‌های کم‌تری برای تحریک پاسخ ایمنی ایجاد می‌کند (معمولا %۲)، بنابراین محققین در تلاشند ابتدا مشخص کنند که کدام سلول‌های ایمنی در بدن قادر به تشخیص این جهش‌های سرطانی‌ هستند.

برای دانستن اینکه چه جهش‌هایی اتفاق افتاده، DNA سلول‌های سرطانی فرد را با سلول‌های سالم مقایسه می‌کنند، سپس برخی لنفوسیت‌ها را از بدن بیمار می‌گیرند و آن‌ها را روی تمام پروتئین‌هایی که تحت تأثیر این جهش‌ها قرار دارند آزمایش می‌کنند تا دریابند کدام جهش‌ها می‌تواند باعث پاسخ ایمنی شود. با استفاده از این روش انواع لنفوسیت‌هایی که می‌تواند ۴ جهش موجود در سرطان پستان Perkins را شناسایی کنند، تشخیص داده شد و سپس این لنفوسیت‌‌ها را در آزمایشگاه تکثیر و ۸۰ میلیارد لنفوسیت را به‌علاوه نوعی داروی افزایش دهنده‌ی فعالبت سیستم ایمنی به ایشان تزریق کردند.

 این روش برای درمان برخی سرطان‌ها مانند کبد، روده‌ی بزرگ و سرطان دهانه‌ی رحم استفاده شده است و چشم اندازی روشن برای درمان محسوب می‌شود، ولی متأسفانه هزینه‌ی این درمان بسیار بالا است و برای هر بیمار تقریبا بالغ بر ۵۰۰۰۰۰ دلار می‌باشد.

❇ مترجم: رویا رنجبر

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده فرزانه صائبي راد
بارگذاری بیشتر در سرطان سینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

ارتباط لبنیات تخمیری و سرطان

مطالعات درون تنی و حیوانی ادعا می‌کنند که مصرف لبنیات تخمیری به‌خصوص کفیر می‌تواند اثرات ض…