صفحه اصلی پزشکی مولکولی کاربرد ژن درمانی و سلول درمانی در آسیب‌های نخاعی 

کاربرد ژن درمانی و سلول درمانی در آسیب‌های نخاعی 

0
0
58

 چندی پیش کارکنان KFU عنوان کردند که برای درمان آسیب‌های نخاعی از ژن‌درمانی و سلول‌درمانی استفاده شود. بدین‌منظور، ژن‌های درمانی با کمک سلول‌های تک‌هسته‌ای خون بند ناف به ناحیه آسیب دیده نخاع منتقل شدند.


🔹سرپرست گروه، Mukhamedshina توضیح می‌دهد که این رویکرد بر مبنای اصلاح ژنتیکی سلول‌های خون بند ناف است و هدف آن افزایش پتانسیل بازسازی آن‌ها است. به‌ویژه، از ژن‌های VEGF و GDNF که دارای خواص قوی محافظت‌کننده عصبی و نوروتروفیک هستند، استفاده می‌شود. این ژن‌ها، یا به‌طور دقیق‌تر، پروتئین‌های کد شده توسط آن‌ها، قادر به محافظت از نورون‌ها هستند و اثر حمایتی بر آن‌ها دارند. بنابراین سلول‌های خون بند ناف به عنوان ناقل ژن‌های درمانی و نوعی پروتئین فعال از نظر زیستی در نواحی آسیب‌دیده عمل می‌کنند. آزمایشات نشان دادند که عملکردهای حرکتی و ساختار بافت‌های آسیب دیده نخاعی بهبود پیدا کردند.

🔹این تیم به جستجو در مورد مکانیسم‌های بنیادی چنین ویژگی‌های محافظت کننده عصبی ادامه دادند. به اعتقاد نویسندگان، آسیب‌های ستون فقرات ناگزیر منجر به مرگ نورون‌ها و سلول‌های گلیال می‌شود. به‌ویژه، مرگ الیگودندروسیت‌ها سبب اختلال هدایت ایمپالس‌های عصبی در آکسون‌های سالم می‌شود. بافت فیبروزه در محلی که دچار تخریب میلین شده شروع به رشد می‌کند و به همین دلیل منجر به فلج و ضعف عضلانی می‌شود. با این‌حال، سلول‌های شوآن می‌توانند به محل آسیب مهاجرت کرده و در ساخت میلین شرکت کنند. بنابراین جایگزین عملکردهای الیگودندروسیت‌ها شوند.

🔹این نتایج می‌تواند به عنوان پایه‌ای برای داروهای ژنی و سلولی در آسیب‌های نخاعی و هم‌چنین سایر بیماری‌های دمیلینه کننده مانند مالتیپل اسکلروزیس، قابل استفاده باشد.

🔺مترجم: مژگان برات زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

کاربرد ژن درمانی و سلول درمانی در آسیب‌های نخاعی – اخبار زیست فناوری

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری توسط saebirad84
بارگذاری در پزشکی مولکولی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

تنظیم ریتم نیروگاه‌های سلولی توسط ساعت سیرکادینی

ژن‌های متعددی در قسمت‌های مختلف بدن نظیر کبد، کلیه‌ها و قلب، ساعت بیولوژیکی را تنظیم می‌کن…