بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

اثر کانیبالیسم سلولی (cannibalism) در رشد سلول‌های سرطانی

✅ دانشمندان مدعی شدند که entosis می‌تواند روش جدیدی برای نابودی سلول‌های سرطانی باشد.


?محققان روسی مراحل مختلف entosis را مورد مطالعه قرار دادند. entosis یکی ازانواع مرگ برنامه‌ریزی‌شده سلول و یکی از انواع cannibalism است که در آن، یک سلول به سلول دیگر حمله می‌کند و آن را در درون خود هضم می‌نماید. هر سلولی که بتواند به سلول دیگر متصل شود، می‌تواند در این فرایند ایفای نقش کند. سلول‌های سرطانی هم غالباً این پروسه را درپیش می‌گیرند و قابلیت مصرف هر دو سلول سرطانی و سالم را دارد. دانشمندان معتقدند با کمک entosis می‌توان آن دسته از سلول‌های سرطانی را که نسبت به داروهای القاکننده apoptosis مقاوم هستند، نابود کرد.

?سلول خورنده (entotic) یک برآمدگی در غشای خود ایجاد می‌کند که این برآمدگی، سلول طعمه را در بر می‌گیرد، سپس آن را به درون خود می‌کشد و وارد واکوئل entotic می‌کند که این واکوئل‌ها توسط ساختارهای تخصص‌یافته (دسموزوم‌ها) احاطه شده‌اند؛ سپس در ساختارهای واکوئلی تغییراتی صورت می‌گیرد: پروتئین‌های دسموزومی ناپدید می‌شوند و جای خود را به پروتئین‌هایی می‌دهند که برای ادغام شدن با لیزوزوم مورد نیاز هستند، به‌دنبال اتصال لیزوزوم و واکوئل، آنزیم‌های هضم‌کننده وارد واکوئل می‌شوند تا سلول طعمه را هضم کنند. درون سلول طعمه نیز، لیزوزوم‌ها فعال می‌شوند و تکثیر می‌یابند، درنتیجه سلول طعمه از هم می‌پاشد و می‌میرد و محصولات حاصل از این فروپاشی به مصرف سلول مهاجم می‌رسد.

?محققان دریافتند که پروسه entosis از پنج مرحله متوالی تشکیل شده‌ است. گذر از یک مرحله به یک مرحله دیگر با تغییرات هندسی در هر دو سلول مهاجم و طعمه همراه است و هم‌چنین تغییراتی در ساختارهای داخل سلولی ازجمله دستگاه گلژی، میتوکندری و لیزوزوم‌ها صورت می‌گیرد. دانشمندان از روی تغییرات شکل سلول داخلی، تغییرات هسته آن و موقعیت سیتوپلاسم هر دو سلول درمی‌یابند که این فرایند در چه مرحله‌ای است.

?پژوهشگران هم‌چنین دریافتند ساختارهای دیگری هم در پروسه entosis نقش مهمی را ایفا می‌کنند ازجمله دستگاه گلژی، میکروتوبول‌ها و میکروفلامنت‌های اکتین. اثبات شده‌ است که تخریب هریک از این ساختارها مانع از حمله یک سلول به سلول دیگر خواهد شد اما تجزیه سلولی که قبلاً بلعیده شده را متوقف نمی‌کند؛ این بدین معناست که این ساختارها در مراحل نهایی entosis ایفای نقش نمی‌کنند.

?در این مطالعه، محققان، سلول‌ها را کشت دادند و رشد آن‌ها را زیرنظر گرفتند آن‌ها از رنگ‌آمیزی ایمونوسایتوشیمی و سایتوشیمی برای جداسازی سلول‌های entotic استفاده کردند و با استفاده از میکروسکوپ ویدئویی، میکروسکوپ نوری، میکروسکوپ فلوئورسنت و میکروسکوپ confocal، میکروسکوپ الکترونی scanning و transmission و میکروسکوپ ارتباطی، به مشاهده سلول‌ها پرداختند. دانشمندان به‌دنبال یافتن روش شیمی‌درمانی هستند که entosis را القا کند و با فعال کردن این پروسه در سلول‌های سرطانی آن‌ها را از بین ببرند.

?ترجمه: فرزانه صائبی راد

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

اثر کانیبالیسم سلولی (cannibalism) در رشد سلول‌های سرطانی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن