اخباربازنشر

کاهش آنتی بادی ها در دوره ریکاوری کرونا

در غیاب درمان مناسب برای COVID-19 , بعضی بیمارستان ها برای درمان بیماران بدحال کرونایی از پلاسمای خون بیماران بهبود یافته استفاده میکنند. همچنین می توان از آنتی بادی های تولید شده در آزمایشگاه نیز استفاده کرد. خون این بیماران حاوی آنتی بادی هایی است که بر علیه کرونا ویروس عمل میکنند.

در mBio, یکی از ژورنال های American society for microbiology, محققان گزارش داده اند که میزان آنتی بادی در خون بیماران مبتلا به COVID-19 چند هفته بعد از پاکسازی بدن آن ها از ویروس, به سرعت کاهش می یابد.
اگر پلاسمای خون می تواند به این بیماران کمک شایانی بکند, باید در زمان مشخصی از دوره ریکاوری بیمار گرفته شده باشد , اگرچه بیماران در حال بهبود نمیتوانند تا ۱۴ روز بعد از کاهش علائم بیماری شان خون اهدا کنند , به این دلیل که باید به بدن فرصت داده شود تا از ذرات ویروسی پاکسازی شود . در واقع هدف تزریق آنتی بادی ویروس است , نه خود ویروس.
مطالعات قبلی نشان میدهد که آنتی بادی ها بر علیه spike protein در SARS-CoV-2 , دو سه هفته بعد از شروع علائم بیماری به شدت افزایش می یابند. در پژوهشی که پیشتر توسط دکتر Finzi و همکاران او انجام شد , مشخص شد که توانایی پلاسما برای خنثی سازی ویروس ,۳ تا ۶ هفته بعد از شروع علائم بیماری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
در مطالعه جدید, Finzi و همکارانش نمونه های خون را از ۳۱ بیمار در حال بهبود گرفتند. او و همکارانش سطح ایمونوگلوبینی که علیه S protein در SARS-CoV-2 را اندازه گرفتند و به این نتیجه رسیدند که میزان ایمونوگلوبولین در بیماران متغیر بود اما یک پیام مشخص از آنالیز همه نمونه ها به دست آمد و آن این بود که IgG , IgM و IgA بیماران در حال بهبود , ۶ تا ۱۰ هفته بعد از شروع علائم بیماری, شروع به کم شدن کرد . در همین بازه زمانی , توانایی آنتی بادی برای خنثی سازی ویروس نیز شروع به کم شدن کرد. دکتر Finzi می گوید : این پژوهش نه تنها برای موضوع پلاسما درمانی مهم است , بلکه می تواند برای میزان اثر بخشی واکسن ها و این موضوع که بیماران قبلی بهبود یافته چند وقت بعد ممکن است دوباره به این بیماری مبتلا شوند, حیاتی است .

۵/۵ - (۱ امتیاز)
منبع
مرکز تحقیقات زیست پزشکی سرطان
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن