لیگنوسلولوز

لیگنین واکنشی برای کاهش اثرات زیست محیطی محصولات چوبی

به تازگی محققان مرکز تحقیقات فنی فنلاند (VTT)، فناوری “CatLignin” را برای تولید لیگنین واکنشی از جریان فرعی خمیر صنعت کاغذ، توسعه داده‌اند تا به عنوان جایگزین ترکیبات سمی فنول دار، در چسب چوب استفاده شود.


فنول و فرمالدئید در محصولات چوبی کاربرد های زیادی دارند. این مواد داری سمیت زیادی هستند و قیمت بالایی هم دارند، به همین خاطر تمایل زیادی برای استفاده از جایگزین‌های زیستی و ایمن، در عوض این ترکیبات چسبناک روغنی وجود دارد. تصویب قانون خرید عمومی در آغاز سال ۲۰۱۷ نیز، ملاحظات محیط زیستی استفاده از این مواد را برجسته‌ تر نموده است.

?واکنش پذیری فوق‌ العاده، CatLignin را جایگزینی ایده‌آل برای فنول در رزین‌های فنول فرمالدئید کرده است، و می‌تواند به یک محصول جدید و با ارزش بالا، برای کارخانه‌های تولید خمیر کاغذ تبدیل شود. علاوه بر آن، میزان انتشار CO2 از لینگین نسبت به فنول، تنها حدود ۲۰% است. رزین‌ها تاثیر قابل توجهی در میزان انتشار CO2 از محصولات چوبی طراحی شده دارند. به عنوان مثال در تخته چندلا، حدود نیمی از میزان انتشار CO2 دراثر استفاده از رزین‌ها ایجاد می‌شود. جایگزینی فنول با لیگنین، موجب کاهش استفاده از فرمالدئید نیز می‌شود.

مناسب بودن لیگنین جهت انواع کاربردها، برای چند دهه مورد بررسی قرار گرفته است. به عقیده محققان، در حال حاضر فقط یک راه برای استفاده از آن به عنوان جایگزین فنول در رزین‌ها، پیدا شده است.

فناوری تولید لیگنین واکنشی می‌تواند با کارخانه‌های خمیر کاغذ ادغام شود. برخلاف فناوری‌های موجود، مزیت این فرایند، امکان تغییر ساختار لیگنین در کارخانه خمیر کاغذ است. ساختار لیگنین می‌تواند برای هر کاربردی به طور خاص طراحی و در نتیجه بهینه‌ سازی شود.

ماده CatLignin، پتانسیل جایگزین شدن را برای طیف وسیعی از مواد شیمیایی فسیلی، که در صنایع چسب، لاستیک و پلاستیک کاربرد دارند، داراست. انتظار می‌رود خاصیت آنتی‌اکسیدانی آن با بهبود مقاومت در برابر آب و هوا، نیاز به استفاده از مواد افزودنی فسیلی و گران را کاهش دهد.

ترجمه : فاطمه بیدکی

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن